Аргументите за отказ от машинно и електронно дистанционно гласуване са „неоснователни“ и „укорими“, заяви президентът Румен Радев в коментар на решенията, взети преди дни в Народното събрание. В интервю за БНТ държавният глава призова за повече прозрачност при броенето на бюлетините на следващите избори:
"Към момента нашият изборен кодекс налага да има предаване онлайн с картина и звук на заседанията на ЦИК и РИК. Но няма такова изискване за секционните комисии, където става броенето и оформянето на протоколите. Ако това се въведе, не само, че ще има контрол в реално време от страна на ЦИК и РИК, а всеки гражданин ще може да види на своя телефон как броят бюлетините в неговата избирателна комисия."
Тази седмица парламентарната комисия по правни въпроси одобри на първо четене промени в Изборния кодекс, които предвиждат машинно гласуване само в секции с над 300 избиратели, определени от Централната избирателна комисия. Председателят на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че на следващите избори електронно дистанционно гласуване няма да има, защото сигурността на вота няма да бъде гарантирана.
Държавният глава свиква консултации с политици и експерти идния четвъртък за промените в Изборния кодекс.
За България е "важно да имаме в перспектива пряка тръба от Русия", заяви още президентът Румен Радев. Такъв газопровод ще бъде в интерес и на Европейския съюз предвид сигурността и цената на доставките, докато отказът ни от "Южен поток" преди години ни поставя днес "в зависимост от още една страна", посочи държавният глава:
"Турски поток" е важен стига да мине през България, но, както казах, ние трябва да се борим в бъдеще и да избегнем междинния транзит - тръба от Русия към ЕС, тоест към България."
Черно море се "милитаризира" вследствие от руско-украинския сблъсък край Керч, предупреди президентът Радев:
"Колкото по-бързо приключи този инцидент, толкова по-добре е за всички нас от региона. Никой няма интерес от милитаризирането на Черно море, а такова явно настъпва. Европа не бива да допуска да става заложник на украинските вътрешнополитически амбиции."
В този конфликт има повече от две страни и трябва да се търси решение около принципи, а не да посочваме кой е виновен, каза държавният глава.
По-рано вчера премиерът Бойко Борисов изрази опасенията си, че навлизането в Черно море на бойни кораби на други страни от НАТО, освен Турция, България и Румъния, ще доведе до голяма криза за страната ни.
Изявлението е по повод информацията на СNN, че Съединените щати са поискали от Турция американски боен кораб да мине Босфора.
Борисовзаяви, че полага "всички усилия", за да не се стигне до "ескалация в Черно море", което трябва да бъде място за туризъм, газопроводи и фериботи, а не територия за военни действия.
, за да научите най-важното от деня!