Пчеларите се събират днес за национален протест пред Министерството на земеделието. Производителите на мед настояват за адекватна подкрепа. Според тях решението на държавата да ги подпомогне с 3.5 милиона лева по схемата "Де минимис" е крайно недостатъчно. Това, според тях, е нищожна сума, която не помага за проблемите в сектора и измирането на пчелни семейства.
Сред първите протестни аргументи на пчеларите беше отказът на държавата да ги подпомогне по схемата "Де минимис" въпреки проблемите в сектора и измиращите пчелни семейства. Дни преди протеста държавата все пак реши да даде пари по тази схема. Това обаче не спира протеста им.
В предаването „Преди всички“ Даниела Челебиева от Съюза на пчеларите в Шумен обясни защо:
„3,5 млн. лв. е едва 10% от това, което е необходимо за подкрепа в настоящия момент – не по 5 лв. на пчелно семейство, а по 40 лв. са необходими ежегодно. Имахме такова обещание миналата година, че всяка година ще бъде отваряна схема за държавна помощ „Де минимис“. Тази година след 4 докладни на Обединен български пчеларски съюз държавна схема „Де минимис“ не беше отворена. Едва след като взехме решение за организиране на национален пчеларски протест във Варна на 22 ноември, министър Порожанов обеща и вече е отворена тази схема, но с много малка сума“.
В открито писмо до земеделския министър е обоснована детайлно исканата сума от 40 лв.
Челебиева посочи статистически данни, според които има упадък на пчеларството в страната, намаляване на пчелните стопанства, увеличаване на стопанствата само с над 150 пчелни семейства. По думите й от 2007 г. досега три пъти е намалял броят на пчелните стопанства, а изкупната цена се задържа на ниво от преди 2007 г.
Другите искания на пчеларите са да се криминализира нерегламентираното пръскане с препарати на земеделските култури, което води до отравяне на пчелните семейства, да се създаде акредитирана лаборатория за изследване на смъртността на пчелите и да има строг контрол на нелегалния внос на забранени препарати, с които пръскат фермерите.
В България няма лаборатория, която да установява причините за отравяне на пчели, подчерта Челебиева пред БНР. Тя обясни, че това е и причината за трудното доказване на използвани пестициди като причинител. За да докажат това, пчеларите трябва да си платят изследване, което струва над 500 лв.
Недоволните настояват още България да има активна позиция по предложението в новата обща селскостопанска политика на Европа да се включи екосистемната услуга "опрашване", като за нея пчеларите да получават по 60 евро на всяко регистрирано пчелно семейство. Очаква се в протеста да се включат повече от 30 пчеларски сдружения от цялата страна.
„Този сектор е дискриминиран, неглижиран. Политиката както в България, така и на европейско ниво е недалновидна. Вървим към упадък“, каза в заключение Даниела Челебиева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.