Наградата за литература „Хеликон“ не беше връчена тази година, тъй като петимата членове на журито не са могли да се спрат на едно заглавие от 12-те номинирани, което да превъзхожда всички останали. Това заяви в предаването „12+3“ писателят Бойко Ламбовски, който е част от 5-членното жури. Компромисно наградата беше дадена на фондацията „Йордан Камджалов“, която подпомага български творци.
Сред номинираните бяха романи на Емилия Дворянова, Силвия Томова, Здравка Евтимова, Алек Попов, Деница Дилова, Недялко Славов и Галин Никифоров, и сборниците с разкази на Кристин Димитрова, Йорданка Белева, Палми Ранчев, Георги Господинов и Соня Тодорова. Личното мнение на Ламбовски е, че това не са били най-добрите книги на тези автори и може би „леко затъване в рутина“ на иначе „добри майстори“.
Той описа как журито е взело решението:
„Имаше достатъчно добри книги. И 12-те ги препоръчвам на читателите. Всеки от журито имаше своите фаворити. Стигнахме до решението, от което и ние бяхме изненадани, тъй като и 5-мата не можахме да коронясаме една книга и да я изтъкнем над останалите 11. Всеки за себе си имаше такива, но не можахме да стигнем до консенсус. Затова решихме тази година да не се дава голямата награда, а да бъдат препоръчани качествата на всички“, каза Ламбовски за „Хоризонт“ и допълни, че наградите не бива да се връчват на конвеир и се надява догодина да има носител на наградата.
„Надявам се догодина да се родят такива книги. Доста се пише в последно време. Рефлексията, свързана с несгодите в обществото и личния живот на много места поражда подтици за творчество“, смята писателят.
Той адресира и подозренията за лобизъм, които винаги съпътстват решенията за награди в областта на изкувството.
„Свикнали сме с подозрения. Нека все пак да кажем, че наградите са човешко дело, а не божествено коронясване. Едни живи хора дават или не дават призове на други живи хора, робувайки понякога на естетически пристрастия, вкусове, понякога и лобиране в някакви посоки. Това са неизбежни неща, всеки отговаря пред собствената си съвест. Има хубав принцип, който бих препоръчал на други хора, които дават наградите – за да се избегне застояване и втърдяване на лобита, трябва по-често да се сменят ръководствата, както в наградите, така и в политиката“, смята Ламбовски.
Целият разговор с него можете да чуете в прикачения файл.