Прокуратурата има съмнение по отношение безпристрастността на съдебния състав, който е отказал да си направи отвод в началото на делото. Затова ще се търси промяна в тази присъда на следваща съдебна инстанция.
Самият Огнян Донев коментира, че никога не се е съмнявал в своята невинност и обясни съдебните си проблеми с това, че през 2012 година тръгнал слух, че има политически амбиции да става премиер. Той смята, че след това са започнали всички разследвания срещу него, а прогнозата му е, че ще има още.
Прокуратурата ще протестира оправдателните присъди пред Софийския апелативен съд. Според прокурор Даниела Димитрова те са постановени от съдебен състав, който не е бил безпристрастен, въпреки наличието на доказателства за укриване на милионите данъци.
Димитрова оспори и защитната теза, че данъчната документация на "Софарма" е движена от счетоводител:
"Виждате ли, счетоводството на "Софарма" са изготвили декларациите и означава, че всеки, който може да си намери счетоводител да му води счетоводството, не може да носи наказателна отговорност за данъчно престъпление, което е абсурдно".
Донев коментира, че с оправдателната присъда, съдът е спаси капиталовия пазар в България. Декларира, че не е реваншистки настроен срещу прокуратурата – въпреки това дело, старото му разследване за пране пари и възможността за още обвинения. Проблемите му с държавното обвинение били предшествани от разговор, с лице, което Огнян Донев не пожела да назове:
"Беше ми казано, че тъй като съм имал амбиции да стана премиер на България, трябва по някакъв начин да бъда спрян. Длъжен съм да кажа, че никога не съм имал политически амбиции. Имал съм амбиции да се занимавам с това, което разбирам".
Дотук делото "Донев" – с продължителност от разследването до оправдателната присъда над 6 години, струва на данъкоплатците 16 000 лева – за експертизи и вещи лица.