Комитетът на постоянните представители към ЕС даде мандат на председателството на Съвета да започне преговори с Европейския парламент за изменение на Директивата за природния газ.
Компромисът бил подкрепен от 27 от 28-те страни членки, като само България се е противопоставила, твърди ДПА. Според Ройтерс този компромис може сериозно да затрудни планираното от Русия изграждане на газопровода "Северен поток" 2. Според официалната позиция изменението цели да се разшири приложението на правилата на ЕС за пазара на природен газ, така че те да важат и за газопроводите към и от трети държави. Ето какво припомни говорителят на Европейската комисия Анка Падурару за развитието на този въпрос през последните години:
"Общата цел на предложеното изменение на директивата е да се гарантира прилагането на правилата, които управляват вътрешния пазар на природен газ в ЕС, по отношение на газопреносните линии между държавите-членки и трети държави до границата на територията и териториалното море на съответната държава-членка".
За да се отчете сегашното отсъствие на конкретни правила за газопроводите между държавите-членки на ЕС и трети държави, в предложението се предвижда възможността да бъдат дадени дерогации за съществуващите газопроводи.
Според предложението държавите-членки, които желаят да започнат преговори с трета държава за сключване, изменение или удължаване на споразумение, което би могло да има въздействие върху общите правила на ЕС, ще трябва да уведомяват Комисията.
Германия запазва водещата позиция в преговорите с Русия за реализиране на проекта за газопровод през Балтийско море "Северен поток" 2. Това стана ясно след компромис между Германия и Франция върху измененията на директивата за европейския газов пазар. Първоначалният вариант на новата директива подчиняваше офшорните газопроводи, които са в процес на изграждане, на европейските правила за конкуренцията и даваше право на Европейската комисия да попречи на "Северен поток" 2.