Сигналите за прогрес по въпроса за предотвратяване на нов правителствен "шътдаун" и оптимизмът относно течащите в Пекин търговски преговори между САЩ и Китай допринесоха за солиден старт на търговията в сряда на Уолстрийт, като и трите основни фондови индекса се повишават с малко под 1%.
Късно снощи двете основни партии в Конгреса на САЩ постигнаха предварително споразумение, целящо предотвратяване на нов правителствен "шътдаун" (временно прекратяване на работата на част от федералното правителство в резултат на спряно финансиране). Демократите и републиканците се договориха за отпускане на около 1,4 млрд. долара за изграждане на предпазни съоръжения по протежение на 55 мили (около 80 километра) от границата на САЩ с Мексико, което обаче е доста под исканите от президента Доналд Тръмп 5,7 млрд. долара за изграждане на солидна стена в протежение на 215 мили. В същото време демократите в Конгреса направиха отстъпка по отношение на тяхното настояване за премахване на лимита на арестите на нелегални имигранти във вътрешността на страната.
Подкрепа за днешната позитивна настойка на световните фондови пазари оказва и изразеният от САЩ и Китай оптимизъм относно течащите в Пекин търговски преговори.
Индексът на "сините чипове" DJIA нараства с около 250 пункта (повишение с 1,04%), широкият индекс S&P500 - с 0,94% и технологичният индекс Nasdaq Comspite - с 1,07%.
Добри повишение с между 1% и 2% бележат акциите на водещи компании като Boeing и Caterpillar, тъй като те са силно чувствителни по отношение на въпросите, свързани с търговските преговори между двете икономически суперсили. Акциите на технологични компании като Advanced Micro Devices Inc, Micron Technology Inc. и Intel Corp. също напредват с между 1,7% и 3,0%.
Трябва да се има предвид, че според резултати от февруарско проучване на Bank of America търговката война беше цитирана от анкетираните инвеститори като най-сериозен риск за девети пореден месец, следвана от икономическото забавяне в Китай.
Солидният ръст на петролните цени с над 2% допринася за поскъпване на акциите в енергийния сектор, като акциите на Exxon Mobile се повишават с 1,3%, а на Chevron - с 1,34%.
Оптимизмът през последните седмици относно хода на търговските преговори между САЩ и Китай, корпоративните тримесечни отчети, които до голям степен надвишиха прогнозите, както и сигналите от Фед за поне временно прекратяване на политиката на постепенно повишаване на лихвите ставки, допринесоха до добър ръст на пазарите на акции на Уолстрийт от дъната, достигнати около коледните празници.
Графика на индекса S&P500
Сега индексът S&P500 се търгува с едва около 8% под неговия рекорден връх, достигнат на 21-ви септември. От началото на годината до вчера включително S&P500 нарасна с 8,1%, индексът DJIA - със 7,4%, а технологичният индекс Nasdaq Comsposite - с 10,1%.
Според данни на компанията Refinitiv, около 71% от компаниите, влизащи в индекса S&P500, са представили по-добри от очаквано печалби през последното тримесечие на миналата година. Редица анализатори обаче преценяват, че през настоящата тримесечие осредните корпоративни печалби ще се окажат на негативна територия за пръв път от 2016-а година насам.
Майк Уилсън, главен инвестиционен стратег в банката Morgan Stanley, понижи прогнозите си за осреднения растеж на печалбите на компаниите, влизащи в индекса S&P500, през настоящата година до едва 1% от 4,3%, като в същото време предупреди за предстояща рецесия при печалбите.
"Нашите прогнози за рецесия при корпоративните печалби се приближават още по-бързо, отколкото очаквахме", посочи Уилсън и добави: "Когато преди време отправихме нашия призив за по-голям от 50% шанс за рецесия на печалбите през настоящата година, ние смятахме, че може да отнеме малко повече време, за да бъдат получени доказателства за това".
Според анализ на FactSet Research, базиращ се на финансовите отчети на 66% от компаниите в индекса S&P500, осреднената печалба за четвъртото тримесечие на 2018-а година се е повишила с 13,3%. Ако това се потвърди и от останалите отчети, това може да се окаже първото тримесечие, в което широкият фондов индекс не е отчел нарастване на печалбите с и над 20%.
За настоящата тримесечие обаче (за първото тримесечие на 2019-а) се очаква американските компании да отчета средно намаляване на техните печалби с около 4,3%, според осреднените оценки на водещи анализатори, направени през януари. Това би било значително по-сериозен спад от средното понижение с 1,7%, отчетено през последните 15 години, посочи Джон Бътър от FactSet Research. Нещата могат да се подобрят по-късно през годината, като анализаторите прогнозират ускоряване на растежа на корпоративните печалби до около 9,5% през четвъртото тримесечие, но при анемичен растеж от около 1% през голяма част от 2019-а година.