„Основният елемент на споразумението по отношение на двойните стандарти, е договореният текст – че всяко предлагане на стока в една държава-членка като идентично с това на стоки, предлагани на пазара в други държави-членки, доколкото то има значително различен състав или характеристики, освен ако не е оправдано от законни и обективни фактори, следва да бъде забранено. Виждаме, че тук има прекалено много вратички. Парламентът имаше много по-сериозно и тежко звучащо предложение, но това е одобрено и главно Съветът се е противопоставил на по-силен текст“.
Радев и евродепутати от други държави-членки са подписали 2 поправки, които ще влязат за гласуване в пленарната сесия: „Говорим за текст, който да звучи много по-силно – предлагане на стока с идентично или привидно идентично представяне с това на друга стока, предлагано под същата марка, но различаващо се по състав, е заблуждаваща практика. Такава практика следва да се счита за нелоялна и съответно да се добави към списъка на заблуждаващите търговски практики. Надяваме се да получим мнозинство за този текст, за да имаме категорично осъждане като нелоялна практика на двойния стандарт при храните“.
Удовлетворени сме от санкциите, каза евродепутатът. Според него обаче и тук е оставена възможност на държавите-членки да лавират в широк обхват при въвеждането им. По думите му е можело да се направи много по-лесен механизмът за налагането им.
Радев отбеляза, че не са се преборили да има европейски орган, който да следи за двойните стандарти при храните и напитките:
„Организациите в страните-членки, които следят за защита на потребителите и за стандартите при храните, ще правят проучванията, ще трябва да наказват нелоялните производители и търговци. Когато говорим за сравняване на продукти в различни държави-членки, става доста по-трудно. Трудно се събират доказателства. Оттам нататък смятайте как ще наказваме мултинационални компании с огромен оборот“.
Това не е последната битка срещу двойния стандарт при храните, каза Емил Радев и посочи, че все пак това е крачка напред:
„Тази битка ще продължи, докато нямаме много ясни правила на пазара и не изравним изцяло стандартите между Източна и Западна Европа“.
Игнат Арсенов – директор на Европейския потребителски център, уточни, че директивата предполага по-голяма сигурност при пазаруване онлайн:
„Директивата дава защита във всички държави по еднакъв начин. Второ – предвиждат се по-сериозни механизми за санкции, където санкциите ще бъдат уеднаквени на територията на ЕС. Това касае онлайн, но и офлайн продажбите. Потребителите и при двете ще бъдат защитени. При продажбите ще има сериозни санкции, ще има един минимум за всяка членка на ЕС. Търговците няма да имат изгода да продават от една или друга държава, те ще бъдат еднакво санкционирани, ако подвеждат потребителите“.
Арсенов подчерта, че с директивата получаваме и много по-големи гаранции.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.