Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Здравко Попов: Миналото тежи като котва в отношенията ни със Северна Македония

Европейците не обичат историята да се превръща в инструмент за съвременна политика

Здравко Попов
Снимка: БГНЕС

Днес е ден на национален траур във Франция заради кончината на Валери Жискар д’Естен.

Каква е днешната Европа, в която трудно се събираме и трудно се разделяме? 

Естественото състояние на Европа е да бъде разнообразна, разнолика, дори разноречива. Въпросът е може ли такава разнообразна действителност да се ръководи по рационален и смислен начин, така че европейците да чувстват, че имат общо бъдеще, каза пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат от кариерата и основател на Дипломатическия институт към МВнР, президент на Института за публична политика.

Валери Жискар д’Естен беше образцов представител на европейския елит, посочи той.

Ние непрекъснато чувстваме дефицит на елит. Имаме длъжности, имаме хора, които ги заемат, но все повече и повече пада летвата на това равнище, на което знаем политици от типа на Хелмут Кол, на Валери Жискар д’Естен и други. Без такова лидерство, без такъв политически елит трудно можем да говорим за възможността европейският проект да се развива“, коментира Попов в предаването „Преди всички“.

Брекзит е голям проблем на Европейския съюз, на Европа и глобалния свят, смята проф. Здравко Попов. По думите му консервативният, националистически вектор във Великобритания е започнал да си пробива път и да се утвърждава още след ратифицирането на договорите от Маастрихт през 1992 година.

Още тогава се получи своеобразно разочарование у британските политици, че начинът, по който тръгва да се развива ЕС – не като икономически съюз и като търговски, а като политически съюз, започва да ограничава в някакъв смисъл интересите и бъдещето на Великобритания.“

Това е един тежък развод, който е труден за осъществяване, защото е прецедент, а Великобритания е голям играч в европейското развитие, отбеляза Попов. „Сега в момента излизането, разкъсването на тези връзки е наистина много трудно.“

Здравко Попов смята, че и двете страни трябва да направят много компромиси, да напуснат екстремните си желания и настоявания „и да намерят някаква мека формула.“

Това се отнася и за проблеми ни с Република Северна Македония, допълни той. „Европейците никак не обичат, когато историята се превърне в инструмент за създаване на съвременност и на политически решения, на политически проекти.“ 

Според проф. Попов трябва да се намали „тази санкционираща роля, която България може да играе по отношение на интеграцията на Северна Македония и Албания“.

Трябва да се намали тежестта на миналото, която като котва тежи на нашите взаимоотношения, категоричен е Здравко Попов. „Може би трябва да си задаваме въпроса какво печелим и какво губим от една радикална позиция.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна