Японската централна банка (ЯЦБ) запази непроменени основната си лихва и програмите си за кредитиране, известни като "количествени облекчения", но повиши прогнозите си за икономическия растеж през тази и следващата година, цитирайки предприетите фискални стимулиращи мерки.
На първото за годината заседание ЯЦБ запази непроменена основната лихва, на която финансовите институции държат свободните си резерви при нея, на ниво от -0,1%, като това решение беше взето със 7 срещу 1 глас.
Централна банка запази и ангажимента си за закупуване на японски държавни облигации, без да определя горната граница на тези покупки, така че доходността на 10-годишните държавни ценни книжа (JGB) да остане около нула процентни пункта. ЯЦБ потвърди и продължаване на програмите за покупки на корпоративни книжа и на корпоративни облигации в размери съответно от 2 трлн. йени и от 3 трлн. йени.
Решенията на ЯЦБ оправдават очакванията на финансовите пазари за запазване на настоящата силно стимулираща парична и лихвена политика в обозримо бъдеще.
В публикувания днес тримесечен доклад за икономическата активност и инфлацията ЯЦБ посочи, че в сравнение с октомври 2020 г. (когато беше оповестен последния тримесечен доклад) прогнозираните сега темпове за икономическия растеж са малко по-високи, главно за фискалната 2021 г., отразявайки по-специално ефекта от правителствените стимулиращи икономиката мерки.
По-добрите икономически перспективи се основават на предположението, че въздействието на коронавирусната пандемия ще отслабва постепенно и след това почти ще отшуми към края на прогнозния период през фискалната 2022 г.
Банката отбеляза, че рисковете както за икономическата активност, така и за цените обаче остават в посока надолу (са по-слабо от очакваното развитие на икономиката и на инфлацията), главно поради въздействието на Covid-19.
Централната банка предупреди за ескалация на рисковете за икономическите перспективи, тъй като новите извънредни мерки, въведени в Япония този месец, засягат потреблението и заплашват да попречат на крехкото икономическо възстановяване.
"Нашите прогнози могат да се променят в зависимост от развитието по отношение на пандемията и как тя влияе на вътрешната и на чуждестранните икономики. Следователно несигурността на прогнозите е изключително висока", заяви ЯЦБ в последния си тримесечен доклад.
Банката повиши прогнозата си за растежа на БВП през фискалната 2021 г. до 3,9% от 3,6% през октомври и за 2022 г. до 1,8% от 1,6%.Прогнозираните темпове на нарастване на инфлацията останаха почти без промяна спрямо предходния тримесечен доклад.
ЯЦБ очаква потребителските цени (индекса CPI) да нараснат с 0,5% през фискалната 2021 г., вместо с 0,4% според октомврийската прогноза. В същото време прогнозата за инфлацията за фискалната 2022 г. беше запазена на ниво от 0,7%.
За настоящата фискална 2020 г., която приключва на 31-ви март 2021 г., банката прогнозира свиване на японската икономика с 5,6% при предходна оценка за спад с 5,5 на сто. Потребителските цени се очаква да спаднат с 0,5 процентни пункта в сравнение с предходна прогноза за понижение с 0,6 на сто.