До 12 години затвор и 100 000 евро глоба са новите наказания, които заплашват трафикантите на нелегални мигранти и бежанци в Кипър. Одобрените от парламента на страната в петък законови промени целят да се намали силният миграционен натиск върху островната държава, с който тя вече не може да се справя.
Новото законодателство криминализира подпомагането на нелегални мигранти при влизане, транзитно преминаване или пребиваване в републиката.
Контрабандистите, които срещу заплащане превозват хора през морето в опасни условия, вече извършват „престъпление”, а не „нарушение”, както досега. То се наказва с рязко увеличените нови санкции за лишаване от свобода и глоба.
Засилените потоци нелегални мигранти, пристигащи в Кипър по море с лодки от Турция или от северната част на острова, незаконно пресичайки демаркационната линия, представляват много сериозен проблем за правителството в Никозия.
Кипър обвинява Турция, че тя умишлено участва в създаването на нов миграционен път в Източното Средиземноморие с цел промяна на демографския характер на острова.
Според правителството 75% от мигрантите в страната влизат незаконно от северната част на острова. В опит да предотврати този поток през март то започна поставяне на телена ограда в част от демаркационната линия, което предизвика силна критика от опозиционни партии и правозащитни организации.
Търсещите и получили убежище в островната държава вече представляват 4% от населението ѝ, което е най-високият дял в ЕС.
Гърция и Турция също си размениха обвинения за мигрантите днес, след многобройни инциденти във водите между тях в петък. Атина оцени като провокации опитите на мигрантски лодки от турските брегове, придружени от турската брегова охрана и флот, да влязат в гръцки води. Анкара категорично отхвърли това обвинение и на свой ред критикува съседката си, че изтласква лодките на бежанците обратно в турски води.