Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследващият журналист Г. Масколо за аферата

"Пегас": Тези, които не искаме да имат достъп до такъв софтуер, всъщност са най-добрите клиенти

Снимка: телефон / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Със специален софтуер, разработен от израелска компания, са били подслушвани и следени стотици правозащитници, журналисти и опозиционери по целия свят. Това става ясно от резултатите на международно журналистическо разследване.

По него месеци наред са работили над 80 журналисти от 17 авторитетни издания, като "Вашингтон пост", "Гардиън", "Ле монд", „Зюддойче цайтунг“ и др. А шпионската програма "Пегас" е използвана в около 50 държави.

В разкриването на шпионската афера участват още неправителствените организации Forbidden Stories и Amnesty international, които са се сдобили със списък с 50 хиляди телефонни номера, които е трябвало да бъдат следени. Сред тях са най-малко 180 журналисти, 600 политици, 85 правозащитници и 65 бизнесмени.

Журналистическото разследване не е категорично колко от тях действително са били следени. В списъка са и имената на две жени, близки до саудитския журналист Джамал Хашоги, убит през 2018 г. в Истанбул.

От публикуваните данни от разследването става ясно, че с „Пегас“ е следен разследващият прокурор по делото в Турция.

Кореспонденти на няколко големи медии, сред които CNN, Wallstreaat journal и Франс прес, също фигурират в този списък.

„Тиха инфекция“ - така наричат софтуера „Пегас“, който позволява незабелязано да се подслушва разговори на собственика на смартфона, в който е инсталиран, може тайно да включва микрофона и камерата на телефона и дава достъп до съобщения, снимки и контакти.

Държавите, използвали „Пегас“ най-интензивно са , Азербайджан, Бахрейн, Индия, Казахстан, Мексико, Мароко, Руанда, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, а в Европа - Унгария.

Софтуерът е разработен от израелската компания "NSO Group", първоначално предназначен за проследяване на терористи. Както съобщи ВВС, компанията отрича разработката й да се е използвала неправомерно за други цели, освен срещу терористи и престъпници, и че е достъпна само за военни, правоприлагащи и разузнавателни агенции.

„Софтуерът е добре познат, още преди 10 години, този тип западна технология спомогна за потушаването на „Арабската пролет“, твърди журналистът Георг Масколо, един от разследващите аферата:

„Свидетели сме на приватизацията на бизнеса на тайните служби. Диктатори и автократи в държави, които не са в състояние да разработят такава технология, просто си я купуват.

Не мисля, че този пазар може да се контролира. Точно тези, които не искаме да имат достъп до такъв софтуер, всъщност са най-добрите клиенти“, коментира разследващият журналист Георг Масколо.

Унгарският външен министър Петер Сиярто отрече съобщенията, че властите в Будапеща са използвали „Пегас“, за да получат достъп до телефоните на журналисти и публични фигури

Председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен се изказа предпазливо критично по повод информацията за кибершпионаж и срещу журналисти:

„Ако случаят бъде потвърден, то това е напълно недопустимо и противоречи на всичките ни правила в Европейския съюз по отношение на свободата на медиите. Тя е една от основополагащите ценности на  Съюза. Затова е напълно неприемливо, ако се потвърди“, коментира Фон дер Лайен.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна