Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руската централна банка започва интервенции на валутния пазар след срива на рублата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руската централна банка обяви, че започва интервенции на валутния пазар, след като рублата се срина в рамките на часове до рекордни дъна спрямо долара и еврото в резултат на руската инвазия в Украйна.

След новината за започнала валутна интервенция руската валута успя да възстанови част от загубените си позиции, като към 12.00 часа българско време вече се търгува около 84,30 рубли за долара, или понижение с 2,65% в рамките на деня, и към 94,50 рубли за едно евро, понижавайки се в рамките на деня с 1,9%.

По-рано в четвъртък рублата се срина с над 6% като първа реакция на новината за стартиралите руски военни операции в Украйна. Руската валута падна за кратко към 89,99 рубли за долара и към ключовия праг от 100 рубли за едно евро, достигайки по този начин рекордни исторически дъна.

Графика долар/рубла


Трябва да се има предвид, че Русия притежава огромни валутни резерви за над 600 милиарда долара в чуждестранни валути и злато, които може да използва на валутните пазари, за да поддържа рублата. Бързо обезценяващата валута затруднява изплащането на външни дългове и води до по-високи цени на вносните стоки, а от там и допълнително нарастване на инфлацията.

Руската централна банка също така реши да разшири списъка с ценни книжа, които приема като обезпечение в замяна на предоставяната от нея ликвидност, и ще провежда операции за предлагане на допълнителна ликвидност на банковия сектор.

Другият инструмент, с който централната банка разполага, за да облекчи натиска върху рублата, е основният лихвен процент. Очаква се банката да продължи затягане (повишаване) на лихвите, тъй като се бори да овладее инфлацията, която се очаква да получи допълнителен тласък от поевтиняващата рубла.

Междувременно борсата в Москва отвори отново, след като по-рано през деня търговията беше спряна за кратко поради срива на руските акции.

Деноминираният в рубли борсов индекс MOEX вече се срива с над 43%, докато деноминираният в долари фондов индекс RTS пада с близо 48%, , като това е рекорден дневен спад и на двата индекса в историята на руската фондова борса.

Има сериозни разпродажби и на руски държавани облигации, което води до спад на техните цени и ръст на тяхната доходност. Доходността на 10-годишните руски облигации се повиши към 10,96%, достигайи най-високо ниво от началото на 2016 г. насам.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна