Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турската централна банка запази лихвата си от 14% въпреки ужасяващия инфлационен ръст

Турска централна банка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Централната банка на Турция запаси очаквано основната си лихвена ставка от 14% на четвърто поредно заседание, въпреки че прогнозира, че инфлацията скоро ще се повиши над 70%, тъй като руската инвазия в Украйна доведе до ръст на енергийните цени.

В края на 2021 г. банката намали лихвения си процент с 500 базисни пункта (с 5%), въпреки че по това време инфлацията продължаваше да се повишава - нестандартен ход, търсен дълго от президента Реджеп Ердоган, за да стимулира износа.

Цикълът на намаляване на лихвените ставки обаче предизвика валутна криза, която доведе до обезценка на турската лира в края на миналата година с 44% спрямо долара, което даде допълнителен ценови тласък.

Неотдавнашното покачване на инфлацията се дължи на енергийните разходи, шокове в доставките, цените на храните и временно покачване на цените, "което обаче не е подкрепено от икономическите фундаменти", отбеляза централната банка след края на днешното заседание.

"Комитетът по парична политика очаква процесът на намаляване на инфлацията да започне на фона на предприетите мерки, наред със спада на инфлацията поради базовия ефект и разрешаването на продължаващия регионален конфликт", добави тя.

През март инфлацията в Турция се повиши с цели 61% и се очаква да достигне и дори да надмине 70% през следващите месеци, което се дължи до голяма степен на кризата с турската лира, прогнозират икономисти. Свързаните с войната западни санкции срещу Русия междувременно доведоха до покачване на цените на газа и петрола, вдигайки енергийните цените и в зависимата от вноса Турция.

Скокът на цените след години на двуцифрена инфлация засегна домакинствата и подкопа спестяванията на турците.

Ердоган обаче призова за облекчаване на паричната и лихвена политика, за да се насърчат кредитите и износа и да се обърнат дефицитите по текущата сметка. Но дефицитите се увеличиха силно поради енергийните разходи.

"Докато делът на устойчивите компоненти в състава на растежа нараства, рисковете, произтичащи от цените на енергията в салдото по текущата сметка, продължават“, отбеляза и централната банка, като добави, че "устойчивото салдо по текущата сметка е важно за стабилността на цените".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени