Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Британският премиер Лиз Тръс уволни своя министър на финансите Куази Куартенг

Куази Куартенг
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Британският премиер Лиз Тръс уволни в петък своя министър на финансите Куази Куартенг в петък, след като представения от него преди около три седмици т.нар. "мини-бюджет" предизвика сътресения на международните финансови пазари. В резултат на това негово фискално предложение британският пануд отбеляза рекордно дъно спрямо щатския долар и беше загубено доверието на инвеститорите.

Куартенг каза, че е подал оставка по искане на Лиз Тръс, след като се е върнал бързо в Лондон през нощта от годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон.

Лиз Тръс, която е премиер от едва 38 дни, ще даде пресконференция по-късно в петък, потвърдиха от "Даунинг стрийт" 10.

"Помолихте ме да отстъпя поста като ваш канцлер. Аз приех“, се казва в писмото с оставката до Тръс, което Куартенг публикува в "Туитър".



Той също така написа, че  "икономическата среда се е променила бързо" след обявяването на неговия "план за икономически растеж", добавяйки, че "е важно да се подчертае ангажиментът на правителството на Тръз към фискална дисциплина".

"Средносрочният фискален план е от решаващо значение за тази цел и очаквам с нетърпение да подкрепя вас (Тръз) и моя наследник, за да постигнете това“, посочи още Куартенг.

Според медиите в Обединеното кралство, фаворити за неговия пост са Надхим Захауи и Саджид Джавид - бивши финансовите министри от ерата на Борис Джонсън, както и Джереми Хънт.

Бунтът на депутатите в управляващата Консервативна партия  срещу фискалната политика на правителството се материализира днес с уволнението на финансовия министър Куази Куартенг. Той бе назначен на поста от премиера Лиз Тръс само преди 38 дни и на практика става вторият най-кратко служил финансов министър в историята на страната.

Рекордът се държи от Иън Маклауд, починал от сърдечен удар само 30 дни след встъпване в длъжност през 1970 година. Мини-бюджетът на Куартенг се основа на съкращаване на данъците и вземане на допълнителни заеми, на което остро реагираха финансовите пазари и се стигна до безпрецедентна намеса на Английската централна банка, за да спаси пенсионните фондове.

Очаква се по-късно днес премиерът Лиз Тръс да даде специална пресконференция.

Ясно е обаче, че след като правителството вече направи един завой във фискалната си политика като се отказа от намаляването на подоходния данък за най-богатите, сега ще направи и втори като обяви увеличение на корпоративния данък от 19 на 25%  от следващия април.

Интересно сега е каква ще бъде съдбата на Лиз Тръс, която до момента твърдо подкрепяше своя финансов министър.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени