Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът Брент поевтинява с 1,5% след подновяване на руските доставки по нефтопровода "Дружба"

Петролните фючърси поевтиняват, след като Русия поднови петролните си доставки за Унгария по нефтопровода "Дружба".

Унгарският външен министър Петер Сиярто обяви за подновяването на руските доставки, като добави, че тръбопроводът все още работи с ниско налягане след временното спиране във вторник.

Доставките на петрол за части от Източна и Централна Европа през участък от тръбопровода "Дружба" бяха временно преустановени във вторник по технически причини, според операторите на нефтопроводи в Унгария и Словакия.

Унгарският оператор MOL каза, че неговият украински партньор е казал на компанията, че руска ракета е ударила електроцентрала, осигуряваща електричество за помпена станция, което е довело до спирането.

Сиярто посочи във Фейсбук в сряда, че ремонтът е бил извършен до такава степен, че е позволил доставките на петрол да започнат отново за Унгария "няколко минути след това".

Новината за подновените руски достави по "Дружба" провокираха поевтиняване на януарските фючърси на петрол Брент с 1,5% към 92,50 долара за барел, след като снощи поскъпна до 96 долара за барел. В същото време декемврийските фючърси на американския лек суров петрол WTI се понижават с над 2% към 85 долара за барел.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Междувременно Държавна организация за петролен маркетинг на Ирак (SOMO) беше цитирана по-рано днес от иракската държавна агенция INA да казва, че министерството на енергетиката на страната се стреми да увеличи добива на суров петрол.

Текущото поевтиняване на суровия петрол е факт, въпреки че снощи Американският петрол институт отчете рязко намаляване на петролните складови запаси в САЩ с около 5,8 млн. баела през последната седмица, докато очакванията бяха за доста по-скромно понижение с 400 хил. барела. По-рано в сряда пък имаше инцидент с петролен танкер край бреговете на Оман (нападение с дрон), което за кратко засили опасенията от по-нататъшни прекъсвания на петролните доставки.

Въпреки това инвеститорите продължиха да се тревожат относно новите огнища на Covid-19 в най-големия вносител на суров петрол - Китай, което прави възможността за по-сериозно икономическо отваряне в в през идващите месеци по-несигурно.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени