Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветът на ЕС одобри Илиана Иванова за еврокомисар

Илиана Иванова
Снимка: БГНЕС

Съветът на ЕС одобри Илиана Иванова за еврокомисар по иновациите, изследванията, културата, образованието и младежта. Това стана със съгласието на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен. Така Иванова официално поема поста от предшественичката си Мария Габриел, която в момента е вицепремиер и министър на външните работи. Иванова ще заема позицията до края на октомври догодина, когато изтича мандатът на комисията "Фон дер Лайен".  

Нов еврокомисар се назначава от Съвета на ЕС, след като бъде постигнато съгласие с председателя на Комисията и след консултация с Европейския парламент. 

Миналата седмица евродепутатите одобриха с огромно мнозинство кандидатурата на Иванова на пленарното си заседание в Страсбург, като преди това тя бе изслушана в двете ресорни парламентарни комисии.

До този момент Иванова бе член на Европейската сметна палата в Люксембург, а преди това - депутат от ЕНП, както и заместник-председател на комисията по бюджетен контрол и на специалната комисия по икономически, финансови и социални кризи в Европейския парламент.


По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна