"Когато за първи отидох в Париж, най-интересни ми бяха местата, които са описани от Виктор Югов "Клетниците" и на Богомил Райнов описанието на букинистите. Тогава ми станаха интересни онези неща, които са описани в големи литературни произведения или пък са свързани с известен автор", разказа за "Нощен Хоризонт" д-р Фани Цуракова.
"Излет в спомена" е новата книга на д-р Фани Цуракова с литературни пътеписи. В сборника са събрани текстове, описващи места от известни литературни произведения или свързани с популярни автори.
Д-р Цуракова е психиатър в болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ и автор на романи и детски книги. По-характерен за нейното творчество е криминалният жанр.
"Така изкушението творецът да види естеистичната форма на нещата, да бъдат обобщени, различава писателя от обикновения турист. Така и аз с мои пътешествия, дири по време на командировка, написах част от книгите си.
Размисълът за мястото, което е описано, за автора, за героя, това е общото в моя сборник от 22 пътеписа - "Излет в спомена".
Така и за книгата "Алиса в страната на чудесата", авторът на книгата има синдром, известен като Синдрома на Алиса. Така че, Алиса съм я видяла в болницата, която работи, и на мястото, в което е работил нейният автор - в Оксфорд, поясни още д-р Цуракова.
"Описвам моите преживявания, когато стъпвам на това място, асоциации със своя живот, със своето минало и с това, което е било някога в това произведение и което е сега.
Така е и с войната в Украйна сега, идеята, че никога няма да има война, но очевидно е, че спиралата на масовото човешко поведение ни застига, каза д-р Цуракова.
"Предварителните планове за едно произведение, биха оставили текстът доста сух. Всеки образ носи в себе си в миналото, не може да бъде по-друг начин, "Времето е в нас и ние сме във времето", казва Апостолът, допълни още д-р Цуракова.
Още по темата в звуковия файл.