Изложбата запознава с историческото развитие на българо-турската гранична територия. Куратор е Радослав Механджийски. Пред Радио София той обясни,Изтокът безусловно присъства в българския манталитет.
„Дори по някакъв начин се гордеем, че той присъства и ни разграничава от онзи Запад, от който хем се възхищаваме, хем понякога му се надсмиваме, заради неговата строгост и скованост. Ние самите сме си един парадокс в нашето собствено мислене по темата. Изложбата е любопитна с това, че Янис Шрьодер е немец, той никога не е бил преди това в този регион. Много е симпатично човек, който е извън тукашния контекст и който има подредеността на своето мислене по немски, да преживее особеностите на граничния регион и от едната и другата страна и да сподели своя много личен разказ“, каза Радослав Механджийски.
Той добави, че изложбата се състои от 4 отделни елемента. Има извадки и от личния дневник на Янис Шрьодер.
„Един от най-големите акценти е видео творба. В нея той заснема педантично различни кадри от неговото преживяване, както от българска страна с акцент Свиленград, така и от турска страната с акцент Одрин. Тези фотографии поставят и някои философски въпроси по отношение на смисъла на границата“, добави Радослав Механджийски.
Той сподели, че Янис Шрьодер е потърсил и български архиви в Националната библиотека, за да може да установи във времето от Освобождението до днес, как границата се е променила чисто физически.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.