"Кафе в офиса" – това е най-новата тенденция в гъвкавото работни време, която се налага в Съединените щати. След ограничителните мерки по време на пандемията, когато повечето хора започнаха да работят изцяло от вкъщи, все повече работодатели искат служителите им да се върнат в офисите. Самите служители обаче вече са изградили навици, чрез които намират по-добър баланс между работното време и личния живот, става ясно от изследване на Owl Labbs, информира репортерът Марта Младенова
Балансът, който повечето работодатели предлагат на служителите си в Съединените щати, е няколко дни в офиса и няколко дни работа от вкъщи. Все повече американци обаче съкращават времето в офиса до няколко часа, като останалата част от работния ден прекарват в дома си. CNBC цитира 27-годишна жена, която избира часовете между 11 и 15 да прекара в офиса. Това съвпада с обедната почивка и кафе паузите, които прекарва с колегите. Часовете преди и след тя прекарва в дома си, като основната работа върши от бюрото вкъщи. Според нея – тя е по-продуктивна в тиха обстановка, а когато се види с колегите, обсъждат необходимите задачи. Времето, което остава в офиса, е извън час пик и не попада в "адските задръствания". Нещо повече – хората са мотивирани да свършат задачите си достатъчно бързо и ефективно, за да разполагат с времето си, смятат изследователите от Owl Labbs.
Проучването им е направено през юни сред 2 000 души. То показва, че 58 % от тях предпочитат именно този формат на гъвкаво работно време. Мнозина от тях казват, че чувстват недоверие от страна на работодателя, ако ги принуждава да стоят в офиса, въпреки че няма конкретна задача за изпълнение. Франк Вайсхаупт, главен изпълнителен директор, коментира, че служителите „не са в начално училище“, а работодателите ги наемат, за да свършат определени задачи, а не за да ги гледат как седят зад бюрата в офиса.