"Дейността ни започна в края на 2018 г. със създаването на книжарничка "Извор" в селото. Година по-късно Челопек бе провъзгласено за първото село на книгата. Наредихме и врачанско село от Северозападна България сред световните примери", разказа в предаването "Преди всички" Мария Дончева от сдружението.
Творилница "Добрини" съществува от април 2022 г. В нея се занимават жени в неравностойно положение от селото.
Мария Дончева работи съвместно с Първолета Николова и Зорница Панайотова. Обединява ги примерът "да дръзваш да разгръщаш освен своя, и чуждия потенциал".
"Това, което ни подтикна да изберем Челопек – искахме да изведем на преден план едно хубаво българско село, което е живо, което се развива", сподели Дончева пред БНР.
"Селото на книгата няма аналог в България. Самата концепция звучеше абстрактно преди 5 години. С течение на времето, след основаването на книжарничката, ремонта на детската градина и откриване на център "Княгини", доказахме, че няма как нещо да ни спре и започнахме да получаваме все повече подкрепа. Сега имаме нужда от повече съмишленици", отбеляза Мария Дончева.
"Ще се радваме и на фирми, които желаят да аутсорсват дейности, да го направят чрез нашите жени в Творилница "Добрини", в момента са четири. Всичко, което изработват, е от естествени материали – глицеринови сапуни, ароматни восъчни свещи, също така рециклират хартия. Вече е готова коледната ни кампания – коледни венци, произведения от скандинавски дъх, свещници."
Една от целите на сдружението е да подкрепя стари български занаяти.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.