Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мнозинството в

НС: "Не" за проект, забраняващ в градини и училища материали за полова идентичност, различна от биологичната

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов и народният представител от ГЕРБ-СДС Деница Сачева в НС - 29 ноември 2023 г.
Снимка: БТА

Мнозинството в Народното събрание блокира законопроект на "Има такъв народ" за  забраната за разпространение на материали в детските градини и училищата по теми за полова идентичност на децата, различна от биологичната. Промените в Закона за закрила на детето бяха подкрепени само от 73 народни представители. 

Измененията бяха отхвърлени още на първо четене, като "за" тях гласуваха от ИТН, "Възраждане", БСП и 10 депутати от ГЕРБ-СДС.

Текстовете предвиждаха налагане на две забрани с предвидени санкции при нарушения.

Едната забрана - за територията на всички предучилищни и училищни заведения, като се отнасяше за разпространението на различни агитационни материали и провеждане на мероприятия или обучения на здравна, полова и обществена тематика, несъответстваща на общоприетите норми за понятието биологичен пол в обществото.

Другата забрана се отнасяше за медицинските услуги за деца, включващи хормонална или друг вид терапия, свързана с пола. По време на продължилите близо два часа дебати депутатът от ИТН Цветан Предов подчерта:

"Децата представляват бъдещето и ние сме задължени да запазим тяхното психическо, емоционално и физическо здраве".

Маргарита Махаева от "Възраждане" призова да не се изкривява понятието "права на детето":

"Когато станат пълнолетни, ако искат и в еднорози да се превръщат - тяхна си работа, но докато в тях бушуват хормонални бури, дотогава ние нямаме право да се намесваме".

Лидерът на БСП Корнелия Нинова:

"И неслучайно тези сили, които искат да въведат Истанбулската конвенция и всички тези последици от нея, неслучайно се ориентират към децата и към младите".

Председателят на образователната парламентарна комисия Красимир Вълчев от ГЕРБ окачестви дебатите като идеологически и оспори фокусът да е само върху училищата:

"Такива са интернет, такива са медиите, такива са много други фактори на средата. Ние не водим цялостния разговор за възпитателната функция, хващаме една част."
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна