Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На първо четене НС гласува за

Увеличение на стипендиите на курсантите във висшите военни училища

Христо Гаджев от ГЕРБ в пленарната зала на НС.
Снимка: БГНЕС

Единодушно Народното събрание прие на първо четене да се увеличат стипендиите на курсантите във висшите военни училища. С промените в Закона за отбраната и въоръжените сили се предвижда и подобряване на условията на живот на военнослужещите в Българската армия.

С приетия на първо четене законопроект, внесен от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС се дава възможност курсантите да получават освен стипендия за притежаваното звание, така и нов вид стипендия за подготовка за изпълнение на военна служба като професия.

С въвеждането на нова стипендия курсантите ще получават общо две стипендии, като за курсант минималната ще стане в размер на 754 лв., а максималната 934 лв. За курсант – офицерски кандидат I клас минималната стипендия ще бъде 1099 лв., а максималната – 1299 лв. 

Депутатите подкрепиха от бюджета на Министерство на отбраната на курсантите да се осигуряват храна, медицинско обслужване, настаняване в общежития, ползването на почивната и спортна база към министерството. С измененията се цели повишаване на интереса към военната професия и преодоляване на  недокомплекта във въоръжените сили.

Председателят на военната парламентарна комисия Христо Гаджев от ГЕРБ пое ангажимент между двете четения:

"Ще гледаме да решим и един друг въпрос - какво става с хората, които отпадат по една или друга причина между 1-ви, 2-ри и 3-ти курс. Ще целим да намерим решение, така че, дори ако им се стори сложно да завършат, да могат да продължат кариерата си като войници или сержанти в Българската армия", каза Гаджев.

С други, подкрепени на първо четене, промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, внесени от Министерския съвет, се реши да се осигуряват гаранции за компенсиране на всички направени разходи от страна на министерството на отбраната за обучение на курсантите, но те ще поемат задължението да изпълняват военна служба между две и десет години, в зависимост от продължителността на обучение.

За да бъдат приети окончателно, промените трябва да бъдат подкрепени и на второ четене в пленарната зала.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна