Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има споразумение за правилата, които регулират използването на ИИ в Европа

| обновено на 09.12.23 в 11:24
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветът на ЕС и Европейския парламент постигнаха споразумение за правилата за регулиране на използването на изкуствения интелект след маратон от преговори, продължили три дни. Еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон определи този ден като "исторически". 

Законопроектът беше предложен от Европейската комисия през април 2021 г. Той предвижда системите за изкуствен интелект да бъдат категоризирани в различни рискови групи и колкото по-висок е потенциалният риск, свързан с едно негово приложение, толкова повече изисквания да има за него. 

Според споразумението по новите правила, основополагащите модели за изкуствен интелект трябва да отговарят на задълженията за прозрачност, преди да бъдат пуснати на пазара. Това включва и изготвяне на техническа документация, съответствие със законите на ЕС за авторското право и разпространяване на подробно обобщение за съдържанието, използвано при обучението на изкуствения интелект.

В законодателството е заложено, че правителствата ще могат да използват биометрично наблюдение на хората в реално време на обществени места само в случаи, когато става дума за издирване на жертви на определени престъпления, за превенция на истински, настоящи или прогнозирани заплахи като терористични атаки, или за издирване на хора, заподозрени за сериозни престъпления.

Споразумението забранява манипулиране на когнитивното поведение, нецелевото събиране на лицеви изображения от интернет или от охранителни камери, а също и системите за социално оценяване или за биометрична категоризация с цел намеса в политическите, религиозните, философските вярвания и убеждения, сексуалната ориентация и расовата принадлежност.

Потребителите ще имат правото да подават оплаквания и да получават подробни обяснения, докато за нарушителите на разпоредбите ще има глоби от 7,5 милиона евро до 35 милиона евро.

Очаква се новото законодателство да влезе в сила в началото на следващата година, след като двете страни го ратифицират официално. То ще започне да се прилага две години след това.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна