Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Лалева: Страховете помагат да осъзнаеш къде не си развил себе си

Мария Лалева
Снимка: ФБ/ Живот в скалите

Мария Лалева - "Живот в скалите" и "Пасиансът на архангелите"

Едва ли има читател, който не е чувал за Мария Лалева. Нейните книги "Живот в скалите" и "Пасиансът на архангелите" обединиха около себе си хиляди хора и ги убедиха колко красива е човешката същност – с всичките й противоречия и рани. 

Гласове като този на Мария Лалева трябва да се чуват. И не само около националния ни празник. Защото в търсещи творци като нея можем да намерим мъдростта, която да ни успокои, да ни претвори отново, да ни накара да вярваме.


А Мария Лалева в момента е в Созопол. Прекарва времето си в писане на новата книга и разходки из любимото море, недокоснато от забързаната глъч на туристите. „От 2016 – 17-та открих магията на зимното море и от тогава няма сила, която да ме спре зимата да прекарам поне месец – два на морето. Това е най-истинският сезон за тези, които обичат морето. Денят ми тук е подчинен на това да ставам рано, да пиша, а следобед редактирам. Организирам си и два -три часа за почивка и за общуване с морето, с калдъръмените улици на Созопол“ разказа за „Понеделник вечер“ популярната писателка. 

Какво обаче да очакваме в предстоящата книга? 

„Сега, може би съм повече взряна в битката между доброто и злото. И това всъщност битка ли е? Както и кое наричаме зло? Какво всъщност е войната? Войната вътре, войната вън, войната като начин да покажем колко ниско можем да стигнем. Войната като начин да ни свали толкова ниско, за да ни покаже колко високо можем да се издигнем. Много мъжка книга се получава. Много интересни мъжки образи. И аз с тия мъже някак си трябва да се разбера“ сподели за новото си, предстоящо заглавия Мария.


В нейните истории човекът е винаги в центъра на действието – с неговите добри и лоши страни, страхове, победи и загуби. 

Каква обаче е съвременната роля на страховете?

„Страховете не са непременно нещо лошо. Страховете са патерици. Те са като предателите. Те са като хората, които те нараняват. Те ти помагат да осъзнаеш къде не си дотам развил себе си. Когато си зададеш въпроса защо се страхувам от самотата и ако започнеш да вървиш по тази верига може би ще стигнеш някъде далеч в детството или до някаква травма. Страховете са страшни тогава, когато се превърнат в господари на решенията“ разказа още Мария Лалева.


Повече, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна