Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Futures Thinking - поглед към бъдещето

Снимка: Радио София

Futures Thinking: Да открием бъдещето e конференцията, на която водещи експерти ще обсъдят възможните реалности във финансите, потреблението, медиите, дигитализацията, технологиите, градовете. Това ще се случи на 23 април 2024 г. в Интерпред. Кои са горещите въпроси, които ще бъдат дискутирани чуйте в разговора на Катя Василева с Надя Гогова – организатор на събитието.

"Форматът на събитието е необичаен. Всички лектори, подготвяйки своите презентации получават предварително една ретроспекция, разглеждайки 10 години назад, тръгвайки от 1994 г., минавайки 2004, 2014 и стигайки до 2024 година. Ние им задаваме следния въпрос: като имате предвид тези срокове, как биха изглеждали според вас 2034 и 2044 година? Тоест, гледаме с един доста сериозен поглед напред в бъдещето, като съответно разглеждаме дадения сектор с дадената експертиза. Какви нови продукти ще има, какви нови взаимоотношения и как ще изглежда секторът след 10 и 20 години", каза тя.

По думите й в дискусията са включени различни аспекти като изкуствен интелект, киберсигурност и блокчейн, което ще позволи да се погледне напред в бъдещето в много сериозен детайл. Тя посочи, че за да бъде визионер, човек трябва да има отворено мислене, което означава да прегърне промяната и готовността за възприемане на тази промяна. Също така да притежава любопитство към новото и различното, богата обща култура и експертност в определена област, както и сериозно въображение и способност да се уловят сигналите за новото, и как може нещо да бъде различно.

Как технологиите въздействат на бизнеса и цялостната икономическа среда?

"Имаме минимум три ключови технологии, всяка от които с потенциал сама драстично да промени своята тъкан на обществени отношения. Блокчейн, изкуствен интелект и квантовите технологии. Да си представим, че ако всяка една поотделно от тези три технологии може да направи това, какво остава ако трите едновременно въздействат. Намираме се в наистина уникален момент от историята на човечеството и със сигурност 10 години напред всичко може да бъде коренно различно. Ще възникнат нови бизнес модели, нови продукти, нов начин на потребление, нови начини на разплащане. Възможно е дори да преминем дори на нови форми на организация на обществото", сподели Гогова.


Тя посочи, че новите т. нар. "милениум" поколения излизат на пазара и вече много сериозно влияят на бизнеса. Те са социалните активисти и изборите, които правят са обвързани с разбирания за ценности, социална отговорност и липса на вреда за околната среда. Това от една страна влияе на стратегиите на компаниите, а от друга все по-застаряващото население предполага развитие на услуги свързани с възрастните хора.

"Какви ще са градовете на бъдещето?

"Няма как да знаем, можем само да предполагаме и да работим с различни възможности. Поради климатичните промени е възможно да се появят и първите плаващи градове, тъй като засягайки тази тема един от панелите ни е "Градове на бъдещето". Транспортът може би ще стане изцяло автономен и ще отпадне необходимостта от притежаване на лек автомобил. В някои държави вече се появяват паркинги за летящи автомобили, колкото и странно да звучи. Те се тестват така, че възможно е въздушният трафик в градовете да изглежда много по-различно, отколкото в момента. С напредъка на технологиите ще се появят нови форми на захранване с енергия, възможно е да се появят и градове мегаполиси, в които са съвместими отглеждането на храна и ърбън културата", каза Гогова.

В един от панелите на форума има представител на Институт GATE, чийто екип разработва цифров двойник на града. От проф. д-р Десислава Петрова-Антонова ще можем да разберем докъде са стигнали разработките по този проект. На Горещия стол на въпроси, свързани с това как AI технологиите променят света ще отговаря пък Ирена Павлова - мениджър "Европейски проекти" в GATE.

"Идеята е всеки един от участниците на този форум да може да си тръгне макар и с една шестнайста и да може да приложи това, което е чул, това, което е дискутирано и обсъдено в стратегията на дадената компания-участник в събитието. Гледайки визионерски, ние трябва да имаме това отворено мислене, за което говорим", заяви Гогова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени