Спартак (Пл) надви Черноморец, Рилски спортист и Левски с победи в края на редовния сезон в НБЛ

Спартак победи Черноморец в Плевен

Тимът на Спартак (Плевен) надделя над носителя на Купата на България Черноморец с 81:76 (23:15, 14:24, 20:17, 24:20) като домакин в мач от 32-ия, последен кръг от редовния сезон (първа шестица) в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Плевечани записаха трети пореден и общо 23 успех, а Черноморец претърпя второ поредно и общо седмо поражение, но вече си бе осигурил първото място преди плейофите.

След равностойно начало домакините поеха инициативата и поведоха с 10 точки, а след 10 минути игра резултатът бе 23:15. Бургазлии изиграха по-силна втора част и на почивката обърнаха до 39:37 в своя полза. Последва много оспорвана трета четвърт, в края на която Спартак имаше точка предимство – 57:56, а в оставащите минути не изпусна водачеството.

Най-резултатен за Спартак бе Николай Стоянов, който вкара 17 точки, а Талиб Занна се отчете с 16 точки и 9 борби. Евгени Хаджирусев отбеляза 19 точки за Черноморец.

Рилски спортист прекъсна победната серия на шампиона Балкан с домакински успех с 89:62 (23:13, 20:18, 26:9, 20:22) в друга среща от кръга, играна в Самоков. Победата бе втора поредна и общо 24-а за Рилски спортист, а ботевградчани допуснаха 11-а загуба за сезона.

Самоковци овладяха мача още в първата четвърт и до почивката натрупаха аванс от 12 точки – 43:31. В третата част баскетболистите на Рилски спортист продължиха да увеличават преднината си, която достигна 69:40 преди заключителните 10 минути. Най-голямата разлика в полза на домакините бе 34 точки.

Чавдар Костов и Джоузеф Лоусън реализираха по 13 точки за Рилски спортист, а Алекс Симеонов допринесе с 11 точки и 9 борби. За Балкан Димитър Димитров завърши с 13 точки, 8 борби и 3 асистенции.

В двубой от втората шестица в София Левски се наложи над Миньор 2015 с 84:83 (19:28, 22:21, 20:14, 15:13, 8:7) след продължение. „Сините“ постигнаха втора поредна и общо 14-а победа, а Миньор 2015 трябваше да се примири с втора поредна и общо 21-а загуба, с която приключи сезона в НБЛ.

Гостите от Перник доминираха в първите 30 минути и имаха предимство от 49:41 на почивката, но Левски успя да намали изоставането си до 61:63 преди четвъртия период. „Сините“ поведоха със 76:74 малко повече от минута преди края на редовните 40, но с точни наказателни удари Мартин Тодоров изравни за Миньор 2015 и прати мача в продължение. Допълнителните пет минути също бяха равностойни и нито един от двата тима не успя да натрупа солидна преднина. Гостите поведоха с 81:83, но Димитър Маринчешки изравни за Левски, а Лъчезар Димитров вкара веднъж от наказателната линия, което бе достатъчно за успеха.

Златин Георгиев оформи „дабъл-дабъл“ за Левски с 21 точки и 10 борби, а Димитър Маринчешки и Асен Великов реализираха по 13 точки, докато за Миньор 2015 Богдан Бринюк завърши с „дабъл-дабъл“ от 17 точки и 10 борби.

А Академик (Пловдив) разгроми Берое с 125:92 точки също във втората шестица.

Плейофите ще стартират на 29 май, а в четвъртфиналите ще се играе до две победи от три възможни срещи. Отборите на Академик Пловдив, Миньор 2015, Ямбол и Берое останаха извън топ 8 и приключиха участието си в НБЛ за сезон 2023/2024.

По публикацията работи: Светослав Табаков