Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румънският президент е готов да обсъди изпращането на зенитно-ракетен комплекс Patriot в Украйна

Клаус Йоханис и Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Румънският президент Клаус Йоханис заяви във вторник, че е готов да обсъди изпращането на зенитен ракетен комплекс Patriot в Украйна, след като Германия призова страните членки на Европейския съюз и НАТО да укрепят противовъздушната отбрана на Украйна, съобщава Ройтерс.

"През последните няколко седмици имаше дискусии за това кой може да изпрати системи Patriot в Украйна", каза Йоханис пред репортери във Вашингтон след среща с президента на САЩ Джо Байдън в Белия дом.

"Президентът Байдън го спомена на нашата среща и аз казах, че съм отворен за дискусия. Трябва да го обсъдя във Върховния съвет по отбрана, за да видим какво можем да предложим и какво можем да получим в замяна, защото е неприемливо да се остави Румъния без противовъздушна отбрана", добави той.

Ройтерс напомня, че Румъния подписа през 2017 г. споразумение на стойност 4 млрд. долара за получаване на Patriots - най-големият договор за доставка до момента на държавата членка на НАТО и ЕС, като първата зенитно-ракетна батарея беше доставена през 2020 г.

Въпреки че Румъния има само една действаща зенитно-ракетна батерия, Йоханис каза, че дискусията засяга една от батериите, които са в напреднал етап на пускане в експлоатация.

Киев моли от седмици съюзниците си за поне 7 допълнителни батареи от противовъздушната система, за да ограничи щетите, нанасяни от руската авиация. Загубите само на енергийната система на страната се оценяват на повече от 1 милиард долара.

На украинските призиви досега откликна само Германия с обещание за една батарея Patriot. Гърция и Испания отказаха, а САЩ обещаха само боеприпаси за вече доставените зенитни комплекси.

Други европейски страни, включително Гърция, Нидерландия, Полша и Швеция, също разполагат със системи Patriot.

Румънският президент Клаус Йоханис също така каза, че на днешната среща с Байдън е обсъдил кандидатурата си за висшия пост в НАТО. Йоханис повтори, че не оттегля кандидатурата си въпреки силната подкрепа в рамките на Алианса, включително от страна на Байдън, за отиващия си от поста нидерландски премиер Марк Рюте.

"Конкуренцията е хубаво нещо, двама силни кандидати, защото така ще има повече теми за обсъждане", каза той.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна