Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рустем Скибин възстановява в керамиката си насилствено ликвидирани от Съветския съюз традиции

| Интервю
Рустем Скибин
Снимка: Ирина Недева

Рустем Скибин е грънчар, произхождащ от кримските татари. Той възстановява в своята керамика традиции, насилствено ликвидирани от имперските амбиции на Съветския съюз, а днес – от постсъветска Русия.

Днес – 8 май, от 18 часа в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България се открива негова изложба.

Скибин е най-известният кримско-татарски грънчар. Негови творби са изложени в Белия дом във Вашингтон, в сградата на британския парламент, както и в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в Страсбург.

Ирина Козик от Посолството на Украйна у нас посочи пред БНР, че страната ѝ се старае  да среща българската публика с различни аспекти от своята култура. 

"Попитах своите познати какво е най-интересното, което бихме могли да покажем, и те казаха, че това са работите на Рустем Скибин".

Ирина Козик и Рустем Скибин

Проектът му е озаглавен "Калкан".

"Това е важен символ за мен. Калканът или щитът е военен елемент, който защитава. Има и изображения, които разказват и за човека, който е зад него", обясни Скибин в предаването "Хоризонт до обед". 

Кримските татари са народ, който се е формирал на полуостров Крим и в южните райони на Украйна, обясни той. 

"Те имат богата история и култура. След първата анексия на Кримския полуостров от Русия тяхната култура и история започва да се унищожава.

През 1944 година – по време на Сталинските репресии, започва геноцид срещу кримско-татарския народ и той изцяло е изселен от Крим". 

Изложба на кримско-татарска керамика „QALQAN/ЩИТ”

Изкуството и занаятите на кримските татари са традиция, която се пази от хората на изкуството и се формира на територията на Крим, отбеляза Скибин.

"Като останахме без територия, ние останахме и без носителите на тези традиции.

И Царска Русия, и Съветският съюз се опитваха да унищожат понятието кримски татари.  

След завръщането ни в родината от местата, където бяхме депортирани, започнахме отново до възобновяваме тези традиции". 


Той разказа, че през 2014 година е взел участие в събитията от Майдана. 

"Всички знаем как постъпва Русия с хора като мен. Затова заминах за Киев. Основах там свое ателие и гражданска организация. Правя всичко възможно, за да може да си върнем Крим. 


За момента най-важна е победата. След това ще може да формулираме позиции относно статуса на кримските татари. Те са неразделна част от украинския народ. Взаимните влияния могат да се проследят на различни нива".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна