Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

д-р Петко Петков
Снимка: БНР

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни. Възможността всички ние да използваме безопасна козметика се дължи на съществуването на такъв тип лаборатории.

Какви разработки, свързани с проучване на токсични материали, се създават в Бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров" разказва д-р Петко Петков от лабораторията по математическа химия.

Компаниите, които синтезират химични съединения, не могат да ги вкарат в бита, без те да бъдат тествани и да им бъде изработен токсикологичен профил, заявява д-р Петков. Тестването дълго време се е осъществявало върху животни, което е скъп, нехуманен и бавен процес. Ето защо компаниите, произвеждащи химически съединения, все повече се възползват алтернативните методи за прогнозиране на токсични ефекти.

Д-р Петков разказва, че в лабораторията работят химици и програмисти. Работата на химиците е да идентифицират структурите и ефектите, които те предизвикват. След това програмистите имплементират това познание в софтуерен продукт. Голямото предимство на ин силико моделите е, че предотвратяват тестовете над животни.

"Понякога токсичното съединение не се добавя в източника, когато се произвежда даден продукт, а се появява в резултат на метаболитни трансформации в организма. Традиционно все още се оценяват токсичните ефекти, които се намират в родителското съединение, но малко компании са фокусирани върху това, което се случва в резултат на метаболитни трансформации", обяснява д-р Петков. Лабораторията по математическа химия, създадена преди 40 години, полага усилия именно в това направление, като изследва процесите, които възникват в различни органи на човешкото тяло.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна