Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

Радослав Илиев
Снимка: Иван Русланов

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев"

Това е единственият античен театър у нас – творчески колектив, който си поставя за цел да пресъздаде духа на древните театрални традиции.

Скоро ще може да видите античния театър на 30-и юни в Созопол в Художествената галерия, а на 1-ви юли - в Двореца в Балчик.

"С този творчески екип аз като човек, който преподава антична култура, с помощта на Диана Колева, която е литератор и културолог, с помощта на консултации от наши приятели, които се занимават с костюми и декори, достигнахме до естествения извод, че като начало е добре да поставим текстове, които са не просто древни, "изтупани от праха", но древни и никога не поставяни на театралната сцена. Такъв текст беше например първият ни текст - "Теогонията на Хезиод". Това е епос, в който се разказва как е започнал светът. Хезиод, заедно с Омир, е един от главните автори за своята епоха.

Хезиод разказва в едно от двете си известни съчинения - "Теогония" и "Дела и дни", как светът започва да се изгражда от хаоса, как се изгражда редът, как след този ред започват да се създават небето и земята, след това времето, самото време - Кронос, поражда следващото поколение Олимпийски богове, които от своя страна трябва да извоюват своето място в този ред. След това разказва за света - божествен и човешки, в който живеят древните хора. 

И този епически текст, ние драматизирахме и поставихме не на случайно място, а на руните на древна Сердика в Ларгото, с помощта на Софийския регионален исторически музей, след това и в Аулата на Софийския университет като едно неокласическо място", разказа още Радослав Илиев.

Вторият текст, отново не драматургичен, но драматизиран, бяха пет етюда от историята на Херодот. Херодот - бащата на историята. Пет истории, които имат не само историческо значение, а имат едно по-общо, етическо, философско и съзерцателно отношение. Те могат да бъдат също обект на театрална интерпретация, те бяха поставени в Археологическия музей. 

"Кулминацията е третият ни спектакъл, който правим от една година и вече представихме, след 10 дни ще покажем и в България официално, с режисьор Анастасия Събева, с автентично съобразена музика и съставена от Христо Намлиев, костюми и сценография на Ина Добрева и Катя Петрова. Проектът е реализиран с помощта на Национален фонд култура, с помощта и на частни дарители, консултант е доц. Николай Гочев от Катедрата по класическа филология на СУ, Цвета Добрева - визуална подготовка", поясни още Илиев. 

Целта ни е не просто да предадем знания за античността, а да следваме направеното от Огнян Радев, да предадем мисловната чувственост и сетивност за античността

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени