Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

| обновено на 29.07.24 в 11:44
Снимка: form.jotform.com

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, заедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм. 

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме предстоящата "Резиденция Баба" в няколко села на Северозапада. Този път резиденцията има нов формат и цел: създаване на концепция за културни продукти, преживявания и приключения, водени от местните хора.  Разговаряхме с Янина Танева от "Фабрика за идеи", която обясни подробности в ефира на предаването.

Танева обяснява, че идеята е тази работа на артистите да остави следа и да свърже културното наследство със съвременната култура и изкуство, като се преосмислят темите за музеи, памет и история. "Малките населени места имат свой архив и история, които заслужават да бъдат показани по съвременен начин, който да привлича", добавя тя.

"Преди 10 години започнахме от Родопите, минахме през Средна Гора, а сега вече от доста години сме в Северозапада. Доста години работим упорито с влашките села около Видин и Брегово", разказа Танева. Тя подчерта, че най-важното е да се защитават теми и проблеми на хора, които иначе не биха били представени в медиите.

Според нея демографската ситуация в страната е потресаваща и тя не може да повярва, че все още няма политики за това. Танева посочи, че извън големите икономически центрове нещата са много различни. "Много е важен кметът – когато има кмет, който гори за селото си, младите имат причина да остават. Никой не иска да напуска родното си място", казва тя и дава примери за успешни кметове, но изтъкна, че това също е обречено без национална политика.

Танева призова за консолидация на партии и общности около темата и апелира за модел на страна, в която може да се живее навсякъде, не само в четирите големи града. Според нея не е необходимо да се построи фабрика, за да има млади хора, тъй като "вече можем да работим отвсякъде".

От пандемията насам има тенденция млади хора да се връщат на село, но според Танева това са хора, които не са живели на село. Тя цитира данни на Националния статистически институт, според които това са хора, живели в големи градове. Танева съветва да се погледне към държавите, които въпреки че нямат толкова сериозен проблем, имат много по-сериозни стратегии – като Франция, Австрия, Италия и Германия – и смята, че тези стратегии са приложими и у нас.

"Нашата работа в момента е концентрирана основно върху това да има програма за достъп до култура. Културата може да е първа стъпка, а не обратното", казва Танева. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна