Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разнобой сред туроператорите за бъдещия гаранционен фонд. Искат ревизия на текстовете

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Проект за промени в Закон за туризма, засягащи създаването на гаранционния фонд, предизвиква разногласия в бранша. На 2 септември изтича крайният срок за общественото обсъждане на законопроекта. До тази дата браншът трябва да изрази становище и да внесе предложения за промени. Създаването на гаранционния фонд е следствие от европейска директива за пакетните туристически пътувания. Целта е да се защитят потребителите при несъстоятелност и финансови затруднения на туроператорите.

Схемата е направена върху оборота на туроператора. Не е правилният начин гаранционният фонд да се базира на оборота, а на туристическия пакет – това е най-чистият вариант. Така ще бъде застрахован пакетът на пътуващия клиент, изрази мнение Павлина Илиева, председател на сдружението на туроператорите и туристическите агенти Обединение "Бъдеще за туризма".

Не е ясно как ще бъде формирана вноската, допълни тя.

"В бранша нямаме разногласия дали да съществува гаранционният фонд или не. Нашите разногласия са по текстовете в този вид."

Целият туроператорски бранш да поиска оттеглянето на този законопроект, призова в интервю пред БНР Димитър Попов, председател на Българската  асоциация за устойчив туризъм.

В този му вид законопроектът няма нищо общо с дискутираното в работните групи, аргументира се той.

Гаранционният фонд следва да покрива само правата на потребителите, закупили пакетни услуги, при това само от директни продажби, посочи още Попов.

Има неяснота не само относно вноските, но и относно обезпеченията, смята той.

Не очакваме да се внесе за гласуване сегашният текст, уточни в предаването "Преди всички" Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, подкрепяща внесения законопроект.

Гаранционният фонд следва да покрива само и единствено продажбите за пакетни пътувания към крайни клиенти, изтъкна тя. В момента в счетоводството такива сметки не се водят, коментира Горанова.

Тя очерта два проблема – частният гаранционен фонд би струвал на бизнеса много повече от държавен, а на второ място – няма сигурност "дали бизнесът е достатъчно узрял за управлява такъв фонд безпристрастно и правилно".

Трите мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна