Европейският съюз ще получава доставки на природен газ, в които може да бъде смесен и руски газ, посочи пред Блумбърг чешкият енергиен министър Йозеф Сикела.
Сикела беше избрана от чешкото правителство за член на Европейската комисия, а президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вече е избрала Сикела за ръководител на енергийния портфейл на блока, отбелязва агенцията.
Поради договорни задължения, няколко източноевропейски държави продължиха да купуват природен газ от Русия чрез тръбопровода, който пресича Украйна, въпреки усилията на блока да се дистанцира от руските енергийни доставки. Но тези задължения трябва да приключат тази година, което ще доведе до това, което мнозина биха предположили - че ще бъде постигнато чисто прекъсване на потоците от руски природен газ към страните от ЕС.
Реалността обаче може да е много по-различна, предупреди Сикела, като един алтернативен доставчик на газ за тези източни страни е Азербайджан - доставчик, който би се затруднил с доказването на произхода на закупения газ.
"Трябва да избягваме ситуация, когато купуваме газ, който формално не е руски, но който може да бъде разменен за руски газ по пътя, подкопавайки усилията ни да намалим зависимостта от руските доставки", предупреди Сикела.
Износът на руски газопроводи за Европа е намалял с 2% през август в сравнение както с август 2023 г., така и с юли 2024 г., показват оценки на агенция Ройтерс от по-рано тази седмица.
През август средните дневни доставки по тръбопроводи на газовия гигант "Газпром" за Европа са намалели до 89,6 млн. куб. метра, което е спад с 2% на месечна база и с 2,3% спрямо август 2023 г., сочат изчисленията на Ройтерс, базирани на данни от европейската група за пренос на газ Entsog и ежедневните доклади на "Газпром" за транзита на газ през Украйна.
Преди началото на войната в Украйна Русия доставяше около една трета от целия газ за Европа и беше най-големият доставчик на синьо гориво.
Норвегия обаче измести Русия и се превърна в най-големия доставчик на газ за Европа.