Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Марк Шанахан: Съвместното посещение на Блинкън и Лами в Киев е демонстрация за обединената сила на Запада

"Съединените щати никога няма да изпратят свои подразделения да воюват в Украйна"

| Интервю
Антъни Блинкън и Дейвид Лами в Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Срещата на американския президент Джо Байдън и британския премиер Киър Стармър снощи в Белия дом беше очаквана със засилен интерес предвид предупреждението на руския президент Владимир Путин, че ако дадат зелена светлина на Украйна да обстрелва страната му с далекобойни и високоточни ракети, ще вкарат не само Съединените щати и Великобритания във война с Русия, а целия Запад.

За евентуално такова решение и възможните последствия от него коментира и Велизар Шаламанов.

А кореспондентът ни в Лондон Веселин Паунов изследва срещата Байдън-Стармър в по-различен аспект - предвид и съвместното посещение в Киев на държавния секретар Антъни Блинкън и на външния министър Дейвид Лами, и новите санкции срещу Иран за доставките на балистични ракети за Русия - очевидното позициониране на новото британско правителство като водещ съюзник на Вашингтон от нашата страна на Атлантика.

Визитата на  Антъни Блинкън и Дейвид Лами в Киев коментира професор Марк Шанахан, преподавател по международни отношения в университета в Съри в интервю пред БНР.

- Може ли да се каже, че позападналите "специални британско-американски отношения" се възраждат при наличието на големия общ враг в лицето на Владимир Путин?

Мисля, че да, макар и т.нар. специални отношения между Обединеното кралство и Съединените щати да битуват предимно във въображението на британските медии. Във Вашингтон едва ли гледат на отношенията си с Великобритания като на по-специални, отколкото на тези с Европейския съюз или с Израел, или с който и да било друг техен стратегически партньор. Винаги обаче е имало близки отношения по отношение на сигурността, отбраната и разузнаването и това няма да се промени, особено в оперативен план.

В конкретния случай - с подкрепата за Украйна и съответно заради общия враг в лицето на путинова Русия - САЩ и Великобритания се сближават още повече. В Европейския съюз същевременно има известни проблеми с единството за подкрепата за Зеленски, особено за военните доставки, които да му помогнат да брани Украйна. Но Великобритания е извън тези спорове и това й е от полза в отношенията с Америка. Още от времето на Борис Джонсън - преди няколко премиери - Обединеното кралство е непоклатимо в подкрепата си за Украйна. Америка на Байдън също - за разлика от времето на Тръмп - стои твърдо зад Зеленски. И съвместното посещение на първите дипломати Блинкън и Лами е поредна демонстрация за обединената сила на Запада.

-Медиите наблегнаха на факта, че за първи път за последните 10 години, външни министри на САЩ и на Обединеното кралство правят съвместно посещение в чужбина. Какво се крие зад този акт, какво бе постигнато с това?

Това е много важно лично за Дейвид Лами - новия британски външен министър - защото е част от утвърждаването му на международната сцена. Но и защото е част от обръщането на страницата след 14-годишното управление на Консервативната партия. Великобритания несъмнено загуби до известна степен тежест на международната сцена след Брекзит и вече 7 години търси новото си място в световния ред. Дейвид Лами очевидно иска светът да гледа на нас като на силен и активен играч, което предполага и връщане на част от загубеното доверие, от страна на Европейския съюз, с решаване на пост Брекзит проблеми като тези в търговията и за имиграцията.

По отношение на съюзничеството със Съединените щати целта на Лами е да покаже на американците, които може и да изберат Доналд Тръмп през ноември, колко жизнено важно е да продължаваме да имаме НАТО срещу путинова Русия. Някои страни членки все още не увеличават разходите си за отбрана над 2 процента от брутния вътрешен продукт. Обединеното кралство обаче се стреми да бъде лидер по този показател в Европа. И защо не и да поведе Европа, заедно със Съединените щати, в мисията за запазване на силата и целенасочеността на НАТО.

Британците бяха нещо като пионери в подкрепата за Украйна, а САЩ като че ли реагират по-бавно и предпазливо. И сега изглежда, че британците са готови да дадат разрешение за използване на ракети "Сторм шедоу" за поразяване на мишени дълбоко в руска територия, но като че ли се изчаква Джо Байдън да реагира. Какво възпира Байдън от подобно решение?

Байдън е предпазлив по въпроса за Украйна и изобщо във външната си политика заради предстоящите през ноември избори, макар и вече да не е кандидат за втори мандат. В американския Конгрес консенсусът за подкрепа на Украйна и на финансирането й е крехък. Ако Тръмп спечели, Америка вероятно отново ще се самоизолира. Ясно е, че Байдън не иска това да се случи. Но в разгара на предизборната кампания - (за да не навреди на новия кандидат от своята Демократическа партия) - той ще трябва да балансира между интересите на "ястребите", които настояват за активно военно присъствие на Съединените щати на глобалната арена, на "гълъбите", които не са никак малко, и на изолационалистите, искайкит Америка да страни от каквито и да било чужди войни.

Съединените щати никога няма да изпратят свои подразделения да воюват в Украйна, но могат да окажат огромна подкрепа, за да гарантират, че Зеленски няма да загуби. Байдън действа на "стратосферно геополитическо ниво" и се страхува от ескалация. Иска да избегне какъвто и да било риск от Трета световна война и ядрен конфликт. Великобритания може и да e доста ентусиазирана по въпроса, но в края на краищата ще се съобрази с решението на Съединените щати. Не на последно място, защото защитата ни от ядрено нападение зависи от тях.

-Работи ли политиката на санкции срещу Русия, защото видяхме и през тази седмица Великобритания да налага забрана на още руски кораби от т.нар. сенчест флот, който успешно продължава да заобикаля ембаргото и да доставя петрол по цял свят?

Санкциите са като гевгир. Няма да сработят напълно, ако не бъдат запушени всички дупки. Но това изисква единно международно усилие. Едва ли Москва сега е особено привлекателно място за живеене по отношение на достъпа до всички необходими стоки. Но ситуацията не е като през Първата световна война, когато всички са опрели до купонната система. Погледнете към Китай и към Индия - те са и входна, и изходна врата за доставки за и от Русия, помагайки й по този начин да продължава да воюва. А да не говорим за Иран и Северна Корея, които дори не крият, че доставят оръжия на Русия.

-Обратно към "специалните отношения"... Срещата на Блинкън и Лами в Лондон беше предшествана от още една съвместна британско-американска изява. Ръководителите на МИ6 и на ЦРУ - Ричард Мур и Бил Бърнс - говориха пред вестник "Файненшъл таймс" заедно за - както я нарекоха - "безразсъдна руска кампания на саботажи в цяла Европа", за заплахата за световния ред...?

Тук специалните отношения са по-широкомащабни. Те включват и Канада, Австралия и Нова Зеландия - разузнавателната общност "5 очи", чиито усилия - огромна част от тях - сега са насочени срещу руската киберзаплаха. Тъкмо с хакерство и саботажи борави Русия в конфликта си със Запада. И всичко е уязвимо - от национални здравни системи до персонални банкови сметки.

Според мен директорите на ЦРУ и на МИ6 са посветили огромната част от разговора си на това, как да противодействаме на това предизвикателство. Защото руснаците доказват, че са много вещи в това, а също и китайците. Една от най-важните задачи е да се избегне компрометиране на американските избори, както вече се е случвало в недалечното минало.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна