Време е почитателите на изобразителното изкуство да се запознаят и добре да запомнят фамилията Мерекьови. Трима творци с тази фамилия дават възможност това да стане по най-подходящия и приятен начин – с изложба.
Тя находчиво е озаглавена „ТриМа“ и се открива на 17 септември от 19:00 ч. в галерията на ул. „Оборище“ 5.
А триМата са Мирослава Мерекьова и Марин Мерекьов – брат и сестра, плюс младата издънка и Александра Мерекьова – дъщеря на Марин.
Фамилната им среда е такава, се са израснали в терпентин и бои, разказа пред БНР-Радио София Мирослава. Гледали са по-предните поколения художници, попивали са, учили са се не само с поглед.
"Научиха ни да бъдем смели, да не се страхуваме, че като вземем четката може да нацапаме наоколо с бои – казва тя с усмивка. – Научиха ни да забелязваме красивото и да го претворяваме."
Дядото на Мирослава и Марин – Никола Вълчев – е известен български художник, майстор на битовия пейзаж. Преподавал е в Художествената академия, завършил е и право. Майка им е реставрирала стенописи в храм-паметника „Св. Александър Невски“, също е преподавала.
Двата са ландшафтни архитекти, Александра е интериорен дизайнер. Работят в артистичния дом, построен през 1939 г., който винаги е бил храм на рисуването, на въображението, на непосредственото общуване и интелектуалните разговори. Общо в рода им има 14 художници.
"Обичаме София, израснали сме в нея, преживяваме я. През последните 10 години имахме щастието да участваме в разкрасяването ѝ.. Лично аз обичам да гледам фасадите, орнаментиката на стара София…"
Работили са върху възстановяването духа на Лъвов мост, както и в цветните детайли до телевизионната кула, предишното, виенско оформление на пространството около ЦУМ.
Слабост на Марин е морето. И това се вижда в платната му.
Александра Мерекьова е завършила дизайн в Милано, Италия. Не е очаквала, че ще се занимава с изобразително изкуство. Но сега вече знае – че картината трябва да има присъствие и да предизвиква емоция.
Нейната техника е смесена – с бои, текстил, с различни релефи.
По думите на Мирослава, експозицията представя около 75 творби, за които тримата са работили денонощно в рамките на месец и половина.
"Дори напрежението ни беше радостно."
Експозицията остава в галерията до 28 септември.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова.