Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

| обновено на 02.10.24 в 10:51
Снимка: Pixabay

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния факултет на Лесотехническия университет в София да премахне опитните животни в два от предметите си – пример за напредък в етичния подход към обучението.

В ефира на предаването гостува Мила Попдимитрова от сдружение "КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията", която споделя, че обществото проявява все по-голяма загриженост по тези въпроси. "Ако попитаме повечето хора на улицата дали биха искали животните да страдат, голям процент биха отговорили - не", посочва Попдимитрова. Тя допълва, че хората искат да видят активност и усилия от страна на институциите и организациите за подобряване на благосъстоянието на животните.


Сдружение КАЖИ многократно е поръчвало социологически проучвания през годините, като най-новото е било насочено към кампаниите им, свързани с кокошки, опитни животни и животни, отглеждани за кожи. "Резултатите са изненадващи", отбелязва тя, пояснявайки, че значителен брой българи искат по-добро отношение към животните и подкрепят законодателни мерки, които да доведат до реална промяна.

Важен аспект, според Попдимитрова, е също потребителското поведение. Много хора биха избирали продукти, ако те са адекватно обозначени – например, че кокошките са отглеждани без клетки. "Пазарът в момента е доста объркващ в това отношение", подчертава тя. Именно затова е от съществено значение организациите да работят заедно с бизнеса, за да се избегнат спекулативни увеличения в цените на тези продукти.


Попдимитрова припомня също за конференцията "Наука без опитни животни", организирана миналата година, която събра множество представители на университети и специалисти, ангажирани с хуманното отношение към животните. Тя отбелязва, че има и политици, които проявяват готовност да работят по тези въпроси, като подчертава световната тенденция – по-зелени и по-дeсни партии са по-отворени към темата за хуманно отношение към животните, но подкрепа идва и от други политически среди.

Така, темата за животните и отношението към тях остава на дневен ред не само в обществото, но и сред бизнеса и политиката, благодарение на активните усилия на организации като КАЖИ и съмишлениците им.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Pixabay
По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна