След откриването на академичната година в Нов български университет (НБУ) се провежда седмицата за ориентиране на студентите – следващи от по-горните курсове помагат на новопостъпилите.
"Младите хора влизат „в реалността на живота“ още след първия семестър", отбеляза пред БНР-Радио София доц. Кристиян Постаджиян, зам.-ректор по учебната дейност на НБУ.
Последната кампания във вуза е потвърдила интереса към специалности, свързани с изкуствата и технологиите. Но важни са и други, малко встрани от мейнстрийма - политически науки, журналистика, фотографи, театър, мода.
"Младите хора търсят информация. Виждаме го, когато организираме Дни на отворените врати – обикновено през ноември, март и юни. Често тези, които виждат какво предлагаме, казват, че НБУ е реална алтернатива на образованието в чужбина – не само заради материалната база, а заради разнообразните програми. Освен това ние сме част от международна мрежа на реформаторските университети и студентите имат възможност да пътуват по повод различни инициативи. Обучението на бъдещето е интердисциплинарно. Студентът трябва да вземе всичко, което може от университета - като знания и умения."
НБУ предлага и интересни едногодишни магистърски програми. Приемът по тях продължава още седмица.
За реализация още след първи семестър започва търсене от страна на работодатели и на самите студенти. Практиките са още от началото на обучението.
Колкото до покрива на аулата, който се срути през август т.г.,той ще бъде възстановен, допълни зам.-ректорът:
"Пострадалият вече е по-добре. Аулата е отделно тяло в кампуса и няма достъп до нея на студенти и преподаватели. Оказваме съдействие на компетентните институции. По време на инцидента аулата беше строителна площадка и нямаше учебни занимания."
Чуйте разговора на Константин Лавсов.