Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23-тата национална среща на фондация "Медии Общество Семейство Традиции"

Д-р Перчева: 3D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

д-р Александрина Перчева
Снимка: Тони Тончев

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве. 

"3D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза, каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолози и специалисти по образна диагностика в България. 

Тя участва на 23-тата национална среща на фондация „Медии Общество Семейство Традиции“ (МОСТ), проведена в "Албена" под наслов "Географски неуравновесеното медицинско обслужване – проблеми и прогнози". Тя представи лекция на тема: "Пред прага на решението – когато ви кажат, че имате рак на гърдата".

Говорят експертите: Кога ще се остойности трудът на медиците?

Да бъде улеснен достъпът на пациенти от малките населени места до специализирана лекарска помощ

Тя поясни какво представлява плътната млечна жлеза и защо тя може да се окаже предизвикателство за диагностика чрез обикновена мамография. 

"При тези жени с плътна млечна жлеза предимството на 3D мамографията е, че тя дава разглеждане на всеки от слоевете на органа, листче по листче, като това позволява на мамолога да види дори съвсем малък тумор

Контрастната мамография дава възможност за точна локализация на туморите. 

Магнитният резонанс, като метод за диагностика на рак на гърдата, е високоспециализирано изследване, което се използва, като с двата предходни метода специалистите не могат да отхвърлят или потвърдят диагнозата. Тогава се провежда това изследване, поясни д-р Перчева.

23-тата национална среща на фондация „Медии Общество Семейство Традиции“ (МОСТ)

По думите й, когато се установи злокачествено заболяване на млечната жлеза, се пристъпва към изследването биопсия. Тя се провежда под мамографски или ехографски контрол, и от тълкуването на патоанатома на материала, се установява видът тумор, което е решаващо, за да се назначи последващото лечение на пациента, поясни д-р Перчева. 

Следва назначение на Онкокомитет, в който всеки пациент се разглежда индивидуално, като водещо е мнението на онколога. 

"Органосъхраняващата операция означава, че не се ампутира цялата гърда, което е възможно само при ранно диагностициране на заболяването. Това са съвременните тенденции, за да се съхрани емоцията и физиката на жената, като този тип операции се прилагат успешно при тумор около и под 2 см., посочи д-р Перчева.

Тя посъветва всички жени от 25 години нагоре всеки месец да проверяват за бучка на гърдата у дома. При жени с наследственост, добре е да се посещава мамолог от 6 до 12 месеца и то на възраст между 35 и 40 годишна възраст. При жени над 40 години се прави мамографско изследване на всяка втора година. Това е златният стандарт за ранна диагностика на рак на гърдата в световен мащаб, допълни д-р Перчева.

По думите й, мъже с рак на простата или различна сексуална ориентация, които приемат хормонална терапия, също се препоръчва мамографско изследване на гърдите. 

НЗОК стартира кампании за рака на гърдата и на маточната шийка

Д-р Перчева е носител на наградата на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна