В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" темата беше отбелязването на старта на Световната седмица на космоса. Какви събития и инициативи планира България, за да отбележи това значимо събитие? В ефира на предаването, проф. Георги Сотиров, член на Научния съвет към Института за космически изследвания и технологии към БАН, сподели информация за историята и постиженията на България в областта на космическата наука.
Проф. Сотиров подчерта, че "България има близо 55-годишна история от създаването на космическата наука в страната". Той отбеляза, че през този период са създадени значителен брой прибори, които са били успешно изстреляни в Космоса. Страната ни може да се гордее и с факта, че е дала на света двама космонавти, което е още един повод за национална гордост.
В момента България притежава "ключови компетенции, свързани с развитието на космическите изследвания" в различни направления. Според проф. Сотиров, тези направления включват разработването на научна литература за космически мисии, дейности, свързани със селското стопанство и управлението на водите, както и разработването на космическа храна.
През последните години България също така се фокусира върху образованието в сферата на космическите науки. "Бяха създадени по линия на Европейската космическа агенция образователни програми за постдокторанти, докторанти и магистри", добави проф. Сотиров. Освен това, бяха разработени прибори, които позволяват измерването на радиацията в космически условия – важна стъпка към безопасността на бъдещите мисии.
"От 2015 г. България е подписала съглашение за присъединяване към Европейската космическа агенция", завърши проф. Сотиров, подчертавайки важността на международното сътрудничество за бъдещето на космическите изследвания в страната.
Той сподели също, че по повод Седмицата но Космоса има планирана Международна научна конференция от 22-ри до 25-и октомври.
Чуйте разговора в звуковия файл.