Чрез серията пластики на тема "Вавилонската кула", представени в галерия "Стубел", Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството. Това пише за изложбата Аксиния Джурова.
Изложбата се открива утре - 8 октомври от 18 часа и може да се види до 26 октомври. Куратор на изложбата е Аксиния Джурова.
"Темата в изложбата е митологично-духовна, но по-скоро наблягам в дълбочина на духовното, отколкото на притчата. И най-вече ми се иска да насоча вниманието на хората, които ще посетят изложбата, към изводи, които биха се провокирали от това, което ще видят утре.
Да, сякаш с течение на времето би трябвало човек да е овладял природата, но се оказва, че това не е така. Човек не е надскочил и днес Божественото, макар че би било чудесно всеки от нас да надскочи ежедневието и да погледне облаците и да види Земята отвисоко, разказа за "Хоризонт" Георги Маринов.
Какво още пише за изложбата Аксиния Джурова:
"Още в текста на Битие "11: 1-9", където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон "бабу – илу", т. е. "Божията порта", с еврейската дума "Бабел" – смесване, объркване. Така темата за Вавилонската кула – зикурат не само занимава и вдъхновява през вековете хората на изкуството и литературата, интерпретирайки я в опозицията: от "Кулата на раздора" до мястото, където чрез владеенето на езиците различните народи се опознават и съжителстват в мир.
Вавилонската кула носи в себе си и още един съществен прочит. Той се опира на наратива, в който се описва построяването на замисления от синовете на Ной, след Потопа, Стълб, който стига до небесата и Бога. Така Вавилонската кула е символ и на възгордяването на човека, допуснал греховната мисъл да съперничи на Бога, да влезе в битка с Него. Непокорство, което предизвиква гнева му и Той разбърква, размесва езиците на строителите и ги разпръсва по света, наказвайки ги за забравата да живеят в мир.
Георги Маринов, опирайки се на "направиха тухли с огън и тухлите им послужиха за камък" Юбилей "10: 20-21", създава няколко варианта на Вавилонската кула от теракота и гранит, предоставяйки широк диапазон на зрителите в опита им да намерят, те самите, отговора на изхода от битката на небесния със земния свят. За фон на неговите оригинални интерпретации той разполага, съвършено целенасочено, в салона на Галерията изящни пластики на тема: "Шлемове", "Воини", "Торсове". Чрез тях скулптурът се стреми да напомни познатия ни дотук в исторически аспект трагичен финал от опита на човека да влезе в битка с Бога. Сблъсъкът, от който са останали само отломки.
Изложбата на Георги Маринов е предизвикателство за тези, които, скрити зад привидния си комфорт, не желаят да прочетат нейното послание в днешния тревожен свят, а в неговото развитие тя е определен успех и внасяне на собствен прочит във вечните теми – на човешкото възгордяване, греховност и последствията от тях."
А самият автор не скрива, че от изкуство днес трудно се издържа човек, особено от скулптура, едно тежко и често самотно занимание, но пък с времето усеща, че все по-малко му липсват хора, особено, ако няма какво да научи от тях.
Още по темата слушайте в звуковия файл.