България и Румъния все още са в половинчато положение, след като в края на миналата година бе постигнат частичен пробив. Тогава Нидерландия свали изцяло ветото си върху България, а Австрия - частично и върху двете страни и ги допусна до пространството за свободно движение по въздух и вода.
От 13 години Европейската комисия повтаря, че и ние, и румънците сме изпълнили всички критерии за цялостно приемане в Шенген. Това направи отново еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон. За същото настоява и унгарският премиер Виктор Орбан.
Готовността на България и Румъния не е от особено значение за Австрия и доказателството за това е, че тя не обръща внимание нито на становището на Комисията в продължение на 13 години, нито на отправените призиви от различни председателства и лидери. Спечелването на изборите от крайно дясната "Партия на свободата" в края на миналия месец подсилва песимистичните опасения. Шансът ни е в това, че резултатите не ѝ стигат за съставянето на самостоятелно правителство, но пък страната е в патова ситуация, след като вчера австрийският президент Александър ван дер Белен заяви, че няма да връчи мандат на нито една партия, което на практика значи, че вероятно никой няма да се нагърби с решение за сваляне на ветото, докато не заработи новото австрийско правителство. Нестабилната политическа обстановка у нас също би могла да бъде коз в ръцете на австрийците, които се оплакват от пристигащи мигранти предимно от България и биха използвали този факт като мотив за несигурност.
На този етап песимистичният вариант изглежда по-вероятен, но миналата година по същото време усещанията в тази насока бяха още по-силни, когато България и Румъния бяха изцяло извън Шенген. Тогава еврокомисар Илва Йохансон изрази увереност, че въпросът ще намери решение до края на миналата година, което звучеше малко вероятно. В крайна сметка се стигна до него, макар и то да беше частично.