В Деня на психичното здраве в "Нашият ден" разговаряме с проф. Христо Хинков, психиатър, бивш министър на здравеопазването.
Разбирането на проблема в областта на психическото здраве в България е свързано с нивото на културно развитие у нас, смята проф. Хинков.
"Изоставаме драстично в това културно развитие от водещи европейски народи, където сме се устремили, където е нашият цивилизационен избор", казва гостът.
Необходимо е в българското общество да се промени отношението към психично болните пациенти. Трябва да бъде видян потенциалът на тези хора да бъдат пълноценни граждани.
След като излиза от НЗОК и започва да работи за Центъра по обществено здраве, проф. Хинков се отдава на темата за реформа в психиатрията. За съжаление наблюдението, което има през всичките тези години, е, че голяма част от самите психиатри у нас са доволни от сегашното положение.
Много стъпки трябва да бъдат извървени, за да се достигне до разбиране и справяне с проблема за психичното здраве, по думите на проф. Хинков. На първо място остава въпросът за акредитацията на психиатрични заведения, която е премахната. Ако акредитацията се обвърже с възможностите за включване на договорите с НЗОК, това би затегнало контрола, обяснява проф. Хинков.
Голям проблем е липсата на клинични пътеки в психиатрията. Няма нито една частна психиатрична клиника, защото тя не би могла да сключи договор с НЗОК. Проф. Хинков споделя, че се е стигнало до решение да се прокарат такива клинични пътеки за тежките психиатрични болести, но то не е влязло в действие.
Психиатърът дава пример с Италия, където още преди близо 40 години започва реформа в отношението на специалистите към психично болните пациенти. В следствие на разбирането, че тези пациенти могат да функционират пълноценно в обществото е затворена голямата психиатрична болница в Триест, разказва проф. Хинков. Гостът пояснява, че в развитите общества тенденцията е насочена към психо-социалната рехабилитация.
Към момента у нас съществуват 12 центъра за психично здраве. Докато заема длъжността министър на здравеопазването, проф. Хинков предлага като част от Плана за развитие и устойчивост да бъдат изградени още 12 центъра в областните градове, където няма такива. Решението е било на прага да се осъществи, но не е достигнала политическа воля, по думите на проф. Хинков.
"Българското общество преминава през някакво развитие, но трудно понася изискванията на демократичното и предизвикателствата на съвременния свят. Появяват се най-различни гласове, които са радикални и призовават към безумни неща. Гласът на разума започва да затихва", коментира проф. Хинков, но допълва, че остава оптимист.
Целия разговор чуйте в звуковия файл: