Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" поддържа инициираната от великотърновски учители петиция педагозите да станат втора категория труд и да се пенсионират по-рано.
Във Велико Търново, където се провежда лидерска академия за учители и училищни директори, синдикалният образователен лидер Юлиян Петров посочи, че се водят и преговори с политическите формации учителските заплати да бъдат увеличени и да станат поне 160% от средната брутна заплата за страната по примера на висшето образование, където със законодателни промени академичната заплата стана 180% от средната за страната.
По-ранното пенсиониране е начинът педагозите да бъдат запазени, коментира лидерът на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и подчерта, че по-сериозният разговор трябва да бъде с Националния осигурителен институт и след това да последва политическото решение, за което все още няма готовност.
Сегашното ранно пенсиониране ощетява учителите, коментира Юлиян Петров. Той цитира изследване на синдиката, според което 10% от работещите учители са пенсионери и образователната система разчита на тях, защото текучеството при младите педагози е голямо:
"Учителите до 35-годишна възраст са 15% от всички учители, но те са в режим на непрекрасното текучество и 75% от учителите, които започват, до първите 3 години не издържат и отиват да работят нещо друго, което е наистина голям проблем".
Юлиян Петров посочи, че има политическа воля за увеличение на учителските заплати, като дебатът е с колко да е увеличението:
"Ние сме предложили 21% увеличение, което да гарантира 125% над средната брутна работна заплата за страната и то в края на годината, защото в момента, на база инфлацията, учителските заплати, по наши сметки, са 110% над средната брутна заплата за страната".