Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 4 000 българи са се подписали под европетиция срещу унищожаването на видеоигрите

Снимка: Ани Петрова

Близо 4 000 българи са се подписали под европейската петиция срещу унищожаването на видеоигрите. Инициативата е част от глобалният опит, организиран от американския геймър Скот Рос, след като френска компания спря онлайн поддръжката на играта The Crew.

Европейската петиция е една от многото, организирани на различни континенти, с която се настоява потребителите да не бъдат лишавани от собственост посредством загуба на достъп до закупения от тях продукт след изминаване на неопределен/произволен период от време.

В Европа петицията стъпва на Хартата на основните права, и Договора за функционирането на Европейския съюз, който предвижда "изискванията за защита на потребителите се вземат под внимание от ЕС".

За сега близо 3 800 -те подписали се са само 32 процента от нужните за страната. В Нидерландия, Швеция, Германия, Полша, Финландия  нужният праг за валидност на петицията е преминат. Адвокатът по правата, свързани със създаването и продаването на видео- и електронни игри Христина Георгиева обясни:

"Трябва още една държава в Европа, която да достигне прага от 100%, за да може тази петиция да достигне официално до Европейската комисия, която вече да си стартира законодателна процедура".

Без да чака европейската петиция, през септември от френската компания Ubisoft добавиха офлайн режими към игрите част от разновидностите на The Crew. Но не възстановиха основната версия.

През "X" създателят на глобалната инициатива Рос Скот реагира резервирано. Но и с надеждата, че решението на компанията е в резултат от „посоката, в която вятърът духа върху потребителските агенции в множество държави, разследващи законността на деактивирането на основната игра, продавана като еднократна покупка без дата на изтичане." И допълни:

"И ако спечелим, можете ли да си представите колко добре ще се чувствате в бъдеще, като знаете, че всичките ви игри са в безопасност? Ако загубим, поне ще ни бъде казано направо в очите, че в една демокрация никога не можеш да притежаваш видео игри, за които си платил. Предполагам, че това ще бъде урок по гражданство".


По публикацията работи: Венцислав Василев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна