Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти преди годишната конференция "Sofia Talks Media: Устойчиви на кризи".
"Всички живеем в един доста забързан информационен свят. Информационният поток, всички кризи, за които медиите по принцип говорим и трябва да говорим, се отразяват на потребителите на медии от една страна, но се отразяват и на журналистите. /…/ Всичко това неизменно влияе върху психичното състояние, върху менталното здраве на всеки един от нас. Затова решихме, че е много важно да се съберем с журналисти, с експерти, за да говорим за това как можем да станем устойчиви на кризите, които за съжаление са неизбежна част от нашия живот", коментира той.
По думите му част от дезинформацията и конспиративните теории имат толкова благоприятна почва за развитие, именно защото са механизъм за справяне на някои хора с много хаотичния и объркан свят, в който живеем.
"Много по-лесно е да се намери някакво удобно, лесно, простичко обяснение на едни сложни процеси, през които преминаваме", подчерта Радев в интервю за предаването "Преди всички".
Той изтъкна също, че журналистите са изложени все повече на онлайн тормоз. Разцветът на социалните мрежи направи много лесно всеки да бъде достъпен, всеки да може да бъде автор и да създава най-различно съдържание, обясни Радев и добави, че онлайн средата е неделима част от нашия живот. Той призова журналистите в такива ситуации да търсят помощ и подкрепа.
Иван Радев отбеляза, че травмата може да бъде и поколенческа. Тази тема също ще бъде засегната в рамките на конференцията.
Днес журналисти и експерти ще обсъдят как се отразява информационната среда в различните държави и какви механизми намират журналистите, за да се справят.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Иван Радев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.