Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа.
В навечерието на Деня на будителите в галерията на Българския културен институт във Варшава беше открита съвместната изложба "Творчески срещи - Варшава".
В нея свои творби показват проф. Светозар Бенчев (директор на Филиала на НХА в Бургас), проф. Маня Вапцарова и доц. Регина Далкалъчева от Националната художествена академия в София.
В експозицията от полска страна участват деканът на Факултета по живопис проф. Марек Вжешински от Академията по изящни изкуства в гр. Гданск, проф. Марек Сак и проф. Дорота Сак от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз. И тримата са добре познати и на българската публика от редица българо-полски творчески проекти.
В последните няколко години БКИ-Варшава организира и подпомогна успешни съвместни изяви на НХА - София и Академията за изящни изкуства в полската столица. В общи експозиционни пространства във Варшава, София и Бургас, неотдавна бяха представени ректорите на столичните държавни художествени академии, както и изяви на студенти и дипломанти от двете висши учебни заведения, които се радваха на огромен успех в Полша и България.
С експозицията "Творчески срещи - Варшава" от БКИ възнамеряват да излезе извън столичното пространство и да направят следващи творчески срещи в други градове в Полша. Именно затова изложбата ще гостува по-късно и в град Гданск. Очаква се филиалът на НХА в Бургас да заработи успешно с Гданската художествена академия, а преподаватели от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз да продължават сътрудничество си със свои колеги от България. Това са някои от следващите стъпки между България и Полша за създаване на мостове на сътрудничество в културата и духовността.
На оградата на българското посолството във Варшава са наредени платната от експозицията "Будителките", с която сънародниците ни отбелязват Деня на народните будители – 1 ноември.
Изложбата е дело на независимия женски сайт "Момичета от града" и досега е показвана неколкократно в България. Тя е с мото „Жените, които променят историята“ и представя фотографии и биографични данни за бележити българки, изиграли ключова роля в осъзнаването на българското общество между 1878 и 1944 г. Сред тях са първата българка дипломат Надежда Станчова, Екатерина Каравелова, Яна Язова, Мара Белчева, Елисавета Консулова - Вазова, Ана Карима, Екатерина Ненчева, Анастасия Тошева, Евдокия Филова и др.
Авторки на изложбата "Будителките" са Левена Лазарова, Косара Чигирева, Елица Павлович и Албена Лимони. Представянето на експозицията във Варшава се осъществява от Посолството на България със сътрудничеството на Българския културен институт. Тя ще остане на оградата на посолството ни във Варшава до 10 януари 2025 г.
Чуйте подробности за двете изложби от Петър Лянгузов, директор на БКИ институт във Варшава в звуковия файл: