В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература.
Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на множеството книги, включени в оценяването за наградите "Перото": "Първо, случи се един голям наплив от книги, няма по-добър начин да се обхване съвременната българска литература, освен събрана така за прочит. И в този смисъл "Перото" наистина предоставя поглед на почти всичко. Когато мисля за всичките автори и книгите, можем да говорим за литературите на миналата година."
Тя посочи няколко от най-забележителните автори и заглавия, които са привлекли вниманието на журито: "Освен "Извън обхват" на Евгени Черепов, можем да споменем Николай Бойков, който има една много интересна книга, с която се появява и налага своя стил. Еми Барух също има една прекрасна книга, а също и Веселина Седларска. Всички в журито се обединихме около книгата "Ане" на Камелия Панайотова и още много заглавия."
В раздела за поезия проф. Стойчева отбеляза важността на някои от ключовите автори: "В поезията голямата дилема беше между Стефан Иванов, който е сготвил една изключително пряма книга, и книгата на Мария Калинова "Слънце - техника". Не по-малко ценя и Екатерина Григорова с "Отвисоко в печката пада дърво".
В края на разговора професор Стойчева обсъди състоянието на детската литература и нейното представяне на наградите "Перото": "Най-малко книги получихме точно в този ресор. Мисля, че доста издателства не са си изпратили книгите, видяхме липсващи издателства." Това подчертава важността от по-активно участие и внимание към детската литература в рамките на литературните конкурси и по-широкото книгоиздаване.
Чуйте разговора в звуковия файл.