Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аврам Агов: Очаква се новата администрация на Тръмп да води твърда политика към Китай

Когато войната приключи, постепенно ще се намали интензитетът на сътрудничество между Русия и Северна Корея, смята той

| Интервю
Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Очаква се новата администрация на Доналд Тръмп да води твърда политика към Китай, обаче вероятно ще търси решения чрез преговори. 

Това мнение изказа пред БНР Аврам Агов, преподавател по история на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър. 

"Китай нямаше интерес от президентството на Тръмп. Много ясни сигнали имаше в това отношение. Китайски хакери дори бяха пробили предизборната му кампания".

По време на първия мандат на Тръмп двете страни бяха стигнали до търговско споразумение въпреки различията, припомни Агов в интервю за предаването "Събота 150" и заяви, че очаква Тръмп и китайският президент Си Цзинпин да се срещат и продължат преговорите през следващата година
Аврам Агов напълно отхвърли тезата, че ако Русия излезе победител във войната, това би развързало ръцете на Китай да си вземе Тайван. По думите му освен това Русия "едва ли ще е победител в Украйна".

"Си Цзинпин няма интерес от военно решение за Тайван. Освен това политиката на Тръмп ще действа като допълнителен въздържащ фактор за такова силово решение на обединението с Тайван". 
Сближаването на Русия и Северна Корея започна още от началото на управлението на Путин преди повече от 20 години, но се засили особено след инвазията на Русия в Украйна, коментира още Агов. По думите му обаче тази година сътрудничеството между двете страни е минало на съвсем друго ниво:

"Новият стратегически договор между Москва и Пхенян от юли тази година предвижда военна помощ в случай на нападение срещу една от страните. Това изпращане на може би 10-11 хил. севернокорейски войници в Курска област, т.е. участват в бойни действия на руска територия - трябва да се отбележи, че това е безпрецедентно в историята на Студената война и на Северна Корея. Те никога не са изпращали сухопътни сили във военна зона на хиляди километри от Корея. Очаква се дори още севернокорейски части да пристигнат в Русия - от порядъка на 13-15 хил. войници".
Според него Русия отчаяно се нуждае от боеприпаси и войници, които Северна Корея може да достави, но Северна Корея също има ползи от това

По думите му Русия ще плаща за участието на севернокорейски войски в монетарна форма. Русия може да помага и технологично на Северна Корея в ракетната индустрия и някои оръжейни системи, смята експертът. И още: "Допълнителна полза за севернокорейската армия може да се отбележи и може би придобиване на някакъв боен опит от участието си в съвременна война". 

Аврам Агов очаква, когато войната приключи, постепенно да се намали интензитетът на сътрудничеството.

Китай не гледа с добро око на това военно сътрудничество между Русия и Северна Корея, подчерта също той. И добави още:

"Ако новата администрация на Тръмп предприеме стъпки за възобновяване на преговорите с Пхенян, което очаквам да се случи, интересът на Пхенян към тези връзки с Москва може да охладнее".

Цялото интервю на Весела Владкова с Аврам Агов в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени