Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не може с тези правителства еднодневки да има перспектива и развитие"

Меглена Плугчиева: Абсурдно е да се поставят санитарни кордони

"Днес трябва да има избор на председател на НС"

| Интервю
Меглена Плугчиева
Снимка: Ани Петрова

Не може с тези правителства еднодневки да има перспектива и развитие. Това заяви пред БНР Меглена Плугчиева, дипломат и бивш вицепремиер. 

"Днес трябва да има избор на председател на НС и да се отпуши процесът по създаване на сериозно правителство. 

Споменавала съм за опита от Швейцария - всички парламентарно представени партии влизат в правителството. Трябва да се мисли за държавата като такава, а не кой с кого може. Не бива това да бъде свеждано на такова ниско ниво и посредствеността и конфронтацията да стават норма на поведение.

Абсурдно е да се поставят санитарни кордони. И още повече от от партия, която беше в най-близки отношения с тези лица, срещу които иска санитарен кордон".

Плугчиева обясни, че европейските ни партньори очакват България да бъде стабилизиращ фактор за ЕС и за Балканите. 
Бившият вицепремиер коментира и случващото се в Германия, където се наблюдава рецесия, затваряне на заводи и политическо земетресение.

"Шести ноември 2024 г. ще остане като ключова дата в учебниците по политическа история. Нещата съвпаднаха - обявени бяха резултатите от изборите в САЩ в полза на Тръмп. А в Германия канцлерът уволни федералния министър на финансите. Ситуацията е много сериозна. 

Големите концерни напускат Германия. Заминаха към САЩ и Китай, уволняват се доста хора. Малки и средни предприятия обявяват фалити. Това рефлектира в социалната и политическата сфера".

Тя отбеляза, че от 2005 г. в Германия не е имало предсрочни избори, както и че социологическите проучвания отреждат втора позиция за крайнодясната партия Алтернатива за Германия. 

"Напрежението се трупаше в последните две години в коалицията и сега избухна. Конституцията на Германия предвижда т.нар. финансова спирачка и един балансиран бюджет. Разходите за подкрепа на Украйна растат. Към това трябва да добавим и напрежението около резултата от САЩ. В Германия всички бяха насторени, че ще спечели Камала Харис. Политическият елит не е подготвен за този резултат и има сериозни притеснения. Очаква се повишение на митата за всички европейски стоки. Това тежко ще удари Германия". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна