Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да оцелееш като родител в дигиталния свят

Снимка: Рixabay

"Да оцелееш като родител в дигиталния свят" е новият проект, който стартират от Националния център за безопасен интернет. Предвид факта, че подрастващите прекарват все повече време онлайн, зачестяват значително и случаите на тормоз.

Родителите са основаната целева група, каза пред Радио София Антоанета Василева от Националния център за безопасен интернет.

"Родителите са ключови за основата на децата и тяхното добруване в интернет. Когато говорим за деца до 10-12 години разчитаме и съветваме родителите да развиват у децата критично мислене, анализ на информация и как комуникираме. Правилата за онлайн комуникация са абсолютно същите и за офлайн пространството", обясни Василева.

Тя добави, че все по-често се наблюдават агресия и обиди във Вайбър групите на класовете, а родителите биха могли лесно да забележат това.

"Съветваме родителите на деца до около 12 г. да използват "родителски контрол" – софтуери, с които те могат да мониторират онлайн преживяванията на децата", посочи Антоанета Василева.

По думите й, е необходимо родителите да разбират нуждите на децата си в онлайн пространството, а когато видят, че нещо е нередно да съумеят да реагират и да коригират ситуацията. Ако нещо ни смущава в общуването между децата е важно да го изговорим със своето дете по спокоен начин, казва Антоанета Василева.

В Центъра за безопасен интернет често получават запитвания от родители какво да правят в конфликтна ситуация.

"Това, което ние обикновено правим е да овластим и родителя, и детето. Децата обичат сами да се справят с проблемни ситуации и е много важно да се дадат тези инструменти. По отношение на конфликтите между деца, най-големият проблем е агресията, която непрекъснато я засичаме, както и вербално и физическо насилие. Никой, нито вкъщи, нито в училище, освен в малък процент, не учи децата как да се справят с конфликтни ситуации. Как да се случат и как да се чуват какво казват", изтъкна Антоанета Василева.

Според нея е добре родителите да знаят, че доверието между децата и родителите се нарушава, когато навлизането в личното пространство на детето се случи, без то да ни е поканило в него.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна